Здоров’я мозку є важливим аспектом для багатьох людей. Одним зі способів підтримки його функцій є обмеження споживання певних шкідливих продуктів.
“Для досягнення оптимального здоров’я мозку важливо зменшити запалення, вплив токсинів, підтримувати кровообіг і оксигенацію, забезпечувати мітохондрії поживними речовинами та нейротрофічну підтримку”, – стверджує експерт з неврології Дейл Бредесен.
Деякі фактори, що впливають на здоров’я мозку, можуть бути поза контролем, як генетика та вік. Проте здоровий спосіб життя, включаючи активність та збалансовану дієту, також мають велике значення.
Дієта, багата антиоксидантами, омега-3 жирними кислотами та вітамінами групи B, підтримує здоров’я мозку. Зокрема, високе споживання фруктів і овочів позитивно впливає на когнітивну активність. Однак існують продукти, які можуть негативно вплинути на мозкову функцію. Ось сім з них.
- Смажена курка. Часте споживання смаженої їжі, зокрема смаженої курки, пов’язане з погіршенням когнітивного здоров’я. Про це свідчать результати метааналізу, опублікованого в American Journal of Clinical Nutrition.
- Желейні ведмедики. Цукерки з високим вмістом цукру можуть негативно впливати на пам’ять та здоров’я мозку. Фрукти, які містять натуральний цукор (глюкозу та фруктозу), є набагато кориснішими для здоров’я мозку.
- Тріска. Риба з великою кількістю ртуті може викликати проблеми з когнітивними функціями. Найбільш небезпечними через ртуть та інші шкідливі речовини вважаються тріска, тунець, королівська макрель, кахельник, риба-меч, королівська скумбрія, атлантичний великоголовий і рувета. Експерти з харчування радять віддавати перевагу такій рибі як атлантична скумбрія, камбала, пікша, кефаль (дрібніші види, ніж чорна), минтай, лосось, сардини, оселедець, сом та анчоуси. Ці види риби мінімально накопичують ртуть (матеріал перекладено за допомогою бюро перекладів про мед перевод.
- Хот-дог. Ультраоброблене м’ясо може негативно впливати на когнітивне здоров’я. Наприклад, нещодавнє дослідження, опубліковане в European Journal of Nutrition, показало, що ті, хто їв більше ультраобробленого м’яса та інших продуктів, продемонстрували меншу здатність виконувати певні тести.
- Фастфуд. Іноді ризик становить не їжа, яку ви їсте, а те, у що вона упакована. Обгортки фастфуду відомі тим, що містять пер- та поліфторалкільні речовини (PFAS) або хімічні речовини, які пов’язані з багатьма негативними наслідками для здоров’я, включно з негативним впливом на наше когнітивне здоров’я.
- Пончики. Пончики, багаті цукром та обсмажені у фритюрі, можуть негативно впливати на мозкову функцію.
- Печиво. Трансжири в печиві можуть мати негативний вплив на нервову систему та мозок. Найкраща альтернатива для любителів солодкої випічки – домашнє печиво із перевірених і якісних інгредієнтів.
Дієтологи радять виключити ці 7 шкідливих продуктів зі свого раціону. Натомість щоб зберегти здоров’я мозку, слід збільшити споживання корисної риби з високим вмістом омега-3 жирних кислот, їсти більше фруктів та овочів, а також не забувати про звичайну питну воду, прогулянки на свіжому повітрі та здоровий сон.