Середа, 25 Вересня

Вчені давно намагаються розгадати секрет довгожителів, які у свої 80 років і старше мають відмінні когнітивні здібності та виняткову пам’ять. Такі люди можуть легко змагатися з людьми, які молодші за них на кілька десятків років.

Одне із досліджень провели нещодавно іспанські фахівці. Вони спробували дізнатися, чи справді «суперстарі» стійкі до вікових змін пам’яті чи мають певні механізми, які допомагають їм долати це погіршення краще, ніж іншим одноліткам. І з’ясували зокрема одну особливість таких довгожителів.

Як пише Express, дослідники порівняли 64 літніх жінок та чоловіків з винятковою пам’яттю з 55 «типово здоровими» однолітками, середній вік усіх учасників становив близько 82 років. Команда зосередилася на відмінностях при скануванні мозку добровольців, їх тестах на рухливість, клінічних оцінках психічного здоров’я, дослідженнях способу життя та зразках крові. За випробуваними спостерігали протягом п’яти років. Загальні висновки не дивні, але ще раз підтверджують відому теорію: є прямий зв’язок між фізичною активністю та розумовою гнучкістю.

З’ясувалося, що «суперстарі» загалом були активнішими в середньому віці і, як правило, виявляли такий же рівень активності в старості. Так, тест показав, що вони швидше типових однолітків встають зі стільця. На думку вчених, більш висока швидкість пересування таких довгожителів може бути пов’язана насамперед із кращим здоров’ям мозку.

В результаті дослідники дійшли висновку, що для збереження гарної пам’яті в старості можуть бути корисні заняття спортом саме в середньому віці або раніше. А ось пізніше це питання.

«Виконання аеробних вправ у літньому віці, мабуть, не дає когнітивної користі. Навіть якщо втручання призводить до поліпшення кардіореспіраторної витривалості, психічні симптоми можуть прискорити старіння раннього середнього віку», — припускають дослідники.

Цікаво, але відмінностей у біомаркерах деменції в крові у «суперстарих» та їх типових однолітків автори роботи не знайшли. За словами дослідників, це узгоджується з ранніми роботами, які показали, що супердовгожителі зберігають функцію пам’яті, незважаючи на однакові рівні білків-тригерів хвороби Альцгеймера в їхньому мозку.

“Наші результати показують, що “суперстарі” стійкі до цих процесів, хоча точні причини цього досі неясні”, – сказала Марта Гаро-Паскуаль, провідний автор дослідження з Центру хвороби Альцгеймера Фонду королеви Софії в Мадриді.

Результати дослідження були опубліковані в The Lancet Healthy Longevity.

Exit mobile version