Наша кров – це рідка та рухлива тканина, яка реагує на будь-які зміни в організмі, змінюючи свій колір та щільність. Більшість із нас знають свою групу крові та резус-фактор — ці два показники часто необхідні для екстреного переливання крові, оперативних втручань, ведення вагітності, а також, щоб лікар міг спрогнозувати захворювання, які можуть вам загрожувати. Так, якщо людині перелити кров із чужорідними йому антигенами, імунна система почне із нею боротися, виникне реакція відторгнення. Антигени присутні на поверхні еритроцитів – червоних кров’яних тілець.
У мережі часто можна побачити таке словосполучення як «густа кров». Розбираємось що це таке і чим може загрожувати.
“Густа кров” – це обивательський термін. Це суто суб’єктивне поняття, наприклад, людині може здатися, що в неї занадто густа кров, коли медсестрі під час аналізу важко зібрати її в пробірку.
Достовірно визначити, наскільки кров «густа» чи «рідка», можна лише взявши її на аналізи — візуально це точно зробити не вдасться. До таких досліджень належать:
- загальноклінічний аналіз крові,
- біохімічний аналіз крові,
- коагулограма (це дослідження, спрямоване на оцінку стану системи гемостазу – згортання крові).
Важливо: фахівець може зробити остаточний висновок лише після того, як проаналізує результати всіх аналізів у сукупності.
Чому кров може стати густішою
Кров, як відомо, це рідка тканина нашого організму. Вона складається з рідкої складової – плазми та формених елементів – клітин. Баланс між цими складовими визначає, наскільки кров розріджена чи навпаки. Зменшення кількості плазми крові і призводить до її згущення.
Це може статися з таких причин:
- нестача чистої питної води,
- занадто спекотний клімат,
- інтенсивні тренування: у цьому випадку у людини рясне потовиділення, висока ймовірність, що рідини не вистачатиме,
- часті походи в лазні та сауни,
- велика кількість спиртного,
- прийом гормональних препаратів,
- наявність у людини онкологічного чи деяких гематологічних захворювань.
Продукти, що згущують кров
- банани,
- картопля,
- цукор та кондитерські вироби,
- петрушка та кріп,
- волоські горіхи,
- горобина,
- алкоголь,
- солодкі газовані нопої.
Всі ці продукти вважаються сечогінними, тобто сприяють зневодненню організму, отже, призводять до згущення крові. Це не означає, що ви повинні їх повністю виключити з меню! Їжте, адже ті ж банани та горіхи корисні, тільки от не забувайте про міру та чисту питну воду, якої ваш організм дуже потребує.
Всі ці продукти можна спокійно їсти здоровим людям, тобто всім тим, хто не має захворювань, що проявляються ураженням судин. Обмежувати себе точно варто людям з атеросклерозом, артеріїтом, цукровим діабетом, вираженою варикозною хворобою. Також варто бути обережним тим, хто має також захворювання з генетичною схильністю до підвищеного тромбоутворення — тромбофілії.
Чому «густа» кров – це небезпечно
Небезпека для здоров’я при становленні крові «густішою» полягає, головним чином, у збільшенні ризиків тромбоутворення всередині судин.
Причому тромби можуть утворитися як у венах, так і артеріях, особливо, якщо у людини є деякі захворювання, що проявляються зміною стінки судини. До таких патологій належать: атеросклероз, артеріїт, цукровий діабет, варикозна хвороба.
Поява тромбу всередині судини, особливо великої, призводить до різкого порушення кровопостачання того чи іншого органу або частини тіла людини і часто, при несвоєчасному наданні медичної допомоги, може призвести до втрати того чи іншого органу чи руки чи ноги. Ще один несприятливий результат – людина постраждає від інфаркту чи інсульту.
Щоб уникнути цих небезпечних ускладнень, необхідно контролювати хронічні захворювання, а за будь-яких тривожних змін у самопочутті обов’язково записуватися на консультацію до лікаря.