При переробці та одержанні томатного соку продукт зберігає практично всі корисні властивості самих плодів. Але все це справедливо, якщо ми ведемо мову лише про сік, який одержують шляхом віджиму томатів (з м’якоттю, але без насіння).
Щодо тих напоїв, що продаються у магазинах, у фахівців багато сумнівів. Навряд чи відновлений сік довгого зберігання може суттєво допомогти у підтримці здоров’я.
Відновлений концентрат – це не сік
Натуральним томатним соком може називатися тільки той напій, що був отриманий шляхом віджиму свіжих стиглих помідорів з видаленням з нього шкурок і насіння. Приготувати такий можна вдома, пропустивши помідори через соковитискач або прокрутивши на м’ясорубці, а потім протерши масу через сито.
Продукти, які продаються в магазинах у коробочках або пляшках із фотографіями помідорів та написом на етикетці «томатний сік», здебільшого — відновлений концентрат. Тому говорити про користь таких продуктів важко. У кращому випадку «сік» виготовлений з розведеної водою томатної пасти — уварених протягом шести годин свіжих і протертих помідорів. У гіршому — це томатна паста з напівзіпсованих помідорів, яблук, слив — щоб здешевити виробництво.
У дешевих «соках» можна знайти будь-що, аж до спорів плісняви, які вказують на той факт, що у виробництво пішли вже підгниваючі плоди. Якщо у людини алергія на плісняву – такий сік може сильно зіпсувати здоров’я.
Натуральний сік можна не всім
Помідори – дуже корисні овочі. До їх складу входить безліч мінералів, мікроелементів, вітамінів, антиоксидантів та фруктових кислот. Вони і надають їм неповторний і відомий аромат та смак. Натуральний томатний сік, отриманий при віджимі помідорів, отримує практично всі корисні сполуки плода (за винятком клітковини та насіння). Тому протипоказання до прийому соку аналогічні таким самих для помідорів. Але сік більш концентрований та активний у порівнянні з томатами. Так, його заборонено пити:
- при гострому панкреатиті, оскільки він посилить запалення та біль;
- при гострому гастриті, особливо з підвищеною кислотністю;
- при загостренні виразкової хвороби – посилює виробництво соляної кислоти;
- при гастроезофагеальному рефлюксі та печії.
Пам’ятаємо про обережність
Дуже обережно варто пити томатний сік людям із сечокам’яною хворобою та пієло-, гломерулонефритами. По-перше, сік може спровокувати рух каменю та коліку, загострити запальний процес. По-друге, надлишок фруктових кислот створює умови для зростання каменів та утворення сечового піску, особливо – у поєднанні з вуглеводними продуктами, оксалатами з буряків, редиски, ревеню.
Варто відмовитися від томатного соку із сіллю, особливо за наявності гіпертонічної хвороби, проблем із нирками, схильності до набряків. Обережно його потрібно пити людям із серцевою недостатністю, підвищеним рівнем калію у крові.
Всім іншим людям справжній томатний сік піде лише на користь. І справа не тільки в приємному смаку і малій калорійності, томати мають великий спектр впливу на здоров’я.
Корисний тим, хто худне і тим, кому потрібно контролювати вагу
Низька калорійність соку всього 20 ккал на 100 г визначається відсутністю в помідорах жирів. У цьому ж обсязі міститься 0,7 г білка та 4,2 грама вуглеводів. Доповнюють склад вітаміни групи В, аскорбінова кислота та вітамін Н, РР. Крім того, в соку є вітаміни А, Е, але вони добре засвояться, тільки якщо додати до нього половину чайної ложки олії на склянку соку.
Не менш корисні і мінерали, мікроелементи, особливо калій, необхідний для серця, та йод, який потрібний щитовидній залозі.
Дружить не з усіма
Щоб сік був дуже корисним, його варто правильно пити. Він «дружить» далеко не з усіма продуктами. Так, він не сумісний із сиром, яйцем, крохмалем, картоплею, хлібом та м’ясом. А ось з іншими овочевими соками, олією, зеленню і фруктами — поєднання найбільш вигідні. Так, наприклад, суміш томату та соку гарбуза чи яблука дозволяє підвищити поживну цінність продукту.
10 корисних ефектів соку
Якщо говорити про регулярне вживання томатного соку, можна виділити цілу низку його корисних ефектів:
- Підтримує роботу серця та судин, допомагає регулювати артеріальний тиск (але пам’ятаємо, його вживають без кухонної солі).
- Пектин у складі томатів допомагає пов’язувати надлишки холестерину та виводити їх із організму.
- Стимулює синтез червоних кров’яних клітин (еритроцитів), містить велику кількість вітаміну С, корисного при засвоєнні заліза.
- Активізує синтез серотоніну, який формує почуття задоволення та щастя, радості. Це допомагає захищатися від стресу та нормалізувати роботу нервової системи.
- Регулює роботу кишечника, має легкий сечогінний і послаблюючий ефект. Ця властивість буде сильнішою, якщо сік зробити їз цілісних помідорів, не відфільтровуючи насіння і шкірку (просто перемолоти в блендері помідори до густої однорідної маси і злегка розбавити водою).
- Пригнічує зростання гнильної флори, стимулює активність власних корисних бактерій за рахунок створення оптимального кислотно-лужного середовища.
- Різко не підвищує рівень цукру в крові, тому дозволяється до вживання діабетикам.
- Підтримує тонус шкіри, стимулює ріст волосся та нігтів.
- Допомагає підтримувати репродуктивні функції жінок, а при вагітності сік допомагає справлятися зі нудотою та ознаками токсикозу, виводить надлишок рідини.
- У чоловіків стимулює вироблення тестостерону за рахунок дотації вітамінів А та Е, тому чоловікам корисніше пити сік з додаванням до нього рослинної олії (в ідеалі – оливкової).