Ми часто чуємо слово ДНК, але про РНК говорять не так багато. Що це таке і яку роль ця кислота грає в організмі людини?
РНК (рибонуклеїнова кислота), як і ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) – це молекула, яка зібрана з ланцюжка блоків під назвою «нуклеотиди». Кожен нуклеотид має одну хімічну літеру, тобто «підстава»: аденін (А), цитозин (С), гуанін (Г), тимін (Т), урацил (У).
Також ДНК зазвичай виявляється довшою, ніж РНК. Найкоротшими РНК вважаються мікроРНК і мала РНК, що інтерферує, найдовшою – копія гена тайтину.
Яку функцію в організмі виконує РНК?
Вона несе біологічну інформацію, тоді як ДНК зберігає інформацію в геномі людини (тобто так званої інструкції зі створення організму). Крім того, РНК виконує різні функції, які впливають на те, як читаються гени.
Обидві форми кислоти – ДНК і РНК – відрізняються подібною будовою. Вони складаються з рибози, фосфату та цукру. Але цукрам в кістяку ДНК не вистачає гідроксильної групи (водень + кисень), а це перетворює рибозу на дезоксирибозу.
Також ДНК – це подвійна спіраль, тоді як РНК – це, як правило, одноланцюжкова молекула. Крім того, РНК відрізняється нестабільністю, але саме завдяки цьому генетичні інструкції мають тимчасовий ефект і можуть змінюватися. Якби цього не відбувалося, то білки в організмі не могли б утворюватися (цей процес називається експресією генів), а глюкоза перетворювалася б на жир чи глікоген.