Спочатку люди різний колір емалі. Природний колір зубів залежить від кількох чинників. Генетичний – він визначає колір дентину, твердого шару зуба під емаллю, що становить його основу. Дентин може мати жовтуватий, коричневий і сірий відтінок.
Ступінь мінералізації емалі впливає на здатність пропускати промені світла, що надає кожному зубу особливий відтінок. Чим емаль тонша, тим сильніше просвічує натуральний колір дентину. Далі на колір емалі впливають фактори «придбані».
Крім того, у різних людей зуби забарвлюються з різною інтенсивністю – це залежить від властивостей емалі. На шорсткішій поверхні пігмент осідає краще, тоді як на гладких зубах йому складніше «зачепитися».
Які продукти фарбують зуби
Зубна емаль постійно схильна до «атаки» різного роду барвників, які потрапляють у порожнину рота. В основному це барвники, які містяться в їжі та напоях. Особливо в тих, які ми вживаємо на щоденній основі: кава та чай містять сильний пігмент, який може призвести до потемніння емалі до кількох тонів. Вина також фарбують емаль.
До сильно пігментованих продуктів належать ягоди: чорниця, лохина, шовковиця, гранат. До речі, полуниця і малина не так сильно забарвлюють емаль і ними можна ласувати без зазріння совісті.
Що ще може змінити колір зубів
Найсильніший чинник, що впливає колір зубів, — куріння. Про його шкоду здоров’ю добре відомо.
Що стосується естетики зубів, при курінні виділяється найсильніший пігмент, що надає зубам стійкий жовтий, іноді коричневий відтінок, який ви часто бачите у затятих курців. Крім того, як хірург та пародонтолог не можу не відзначити, що куріння критично збільшує ризик розвитку пародонтиту (захворювань ясен). Тому порушення естетики для курця не є головним ризиком — варто більше побоюватися втрати здоров’я зубів і ясен.
Як зберегти білі та здорові зуби
Щоб зберегти природний колір зубів, необхідно ретельно доглядати порожнину рота в домашніх умовах. Кошти гігієни мають бути підібрані індивідуально для вас лікарем-стоматологом. Тільки лікар може оцінити стан твердих та м’яких тканин порожнини рота та призначити найбільш ефективну та безпечну пасту, щітку, зубну нитку та додаткові засоби гігієни за потребою (скребок для язика, йоржики, іригатор, ополіскувач та інші).
Колір емалі можна освітлити кількома способами. Перший і найпростіший – професійне клінічне відбілювання. Сучасні системи відбілювання як безпечні, а й досягають ефекту освітлення емалі до восьми тонів. Під час процедури відбілювання можна одночасно наситити зубну емаль корисними мікроелементами і цим зміцнити її. Пацієнтам, які проходять відбілювання, ми завжди рекомендуємо робити глибоку ремінералізацію емалі.
Другий і не такий очевидний спосіб – професійна гігієна ротової порожнини. Це клінічна процедура, що включає зняття м’яких та твердих відкладень (нальоту), полірування емалі, повітряно-абразиву обробку (airflow), мінералізацію зубів. Після такої процедури зубна емаль стає гладкою, глянсовою та досягає ефекту освітлення до двох тонів.