Горіх фундук схожий на ліщину, але він росте на півдні, досягаючи висоти 10 метрів. Віддає перевагу родючим грунтам, а ось особливо до погодних умов не вимогливий.
Про цілющі та магічні властивості фундука складено чимало легенд, тому ще давні люди активно вживали фундук у їжу. Часом цей горіх заміняв хліб, оскільки набагато калорійніший за нього.
Фундук має й іншу назву – ломбардський горіх, хоча походження цієї назви досі залишається загадкою для істориків.
Корисні властивості
Фундук відноситься до групи дієтичних горіхів, тому корисний для застосування в дитячому та дієтичному харчуванні. У складі цього горіха до 60% олії, насиченої органічними кислотами.
Ломбардський горіх на 20% складається з білка, є ряд вітамінів групи В і Е, мінеральних речовин, зокрема, калій, кальцій, залізо, магній та інші. Такий склад горіха корисний для тих людей, які проходять реабілітаційний період після тяжких захворювань, а також людям, зайнятим на важких фізичних та розумових роботах.
Позитивно впливає фундук і на серцево-судинну систему. Завдяки калію та кальцію фундук допомагає зміцнювати стінки судин, роблячи їх при цьому еластичними, протидіючи закупорці вен. Позитивну дію горіх фундук чинить і на гладку мускулатуру серця. Рекомендується застосовувати горіх при недокрів’ї, при трофічних виразках гомілки та тромбофлебітах, а також у випадках, коли виникають проблеми з капілярами.
Прекрасною підмогою є фундук у разі підвищення захисних сил організму, тобто зміцнює імунітет, протидіє вірусним захворюванням. Лікарі рекомендують як профілактику вживати фундук чоловічій половині суспільства, оскільки цей горіх протидіє збільшенню передміхурової залози.
Фундук активно усуває гнильні процеси в організмі, тому він рекомендований у програмі очищення організму. Прекрасно фундук справляється із чищенням печінки.
Через те, що в ломбардському горіху досить мало вуглеводів, він не протипоказаний людям, які страждають на цукровий діабет.
Профілактика онкозахворювань має виконуватися кожною сучасною людиною, оскільки ракові захворювання з кожним роком охоплюють дедалі більше населення нашої планети. У фундуку міститься паклітаксел, який вважається протираковою речовиною.
Люди, які займаються професійним спортом, щодня вживають фундук, оскільки він сприяє нарощуванню м’язової маси.
Користь та шкода фундука
Народна медицина застосовує фундук для запобігання утворенню газів у кишечнику, для стимуляції вироблення молока у породіль. Якщо розтерти горіхи фундуку з водою, то вони чудово допомагають при легеневих захворюваннях. Ревматизм лікують, поєднуючи фундукові горіхи з медом. Народні медики радили застосовувати олію фундука при епілепсії.
Поряд із корисними властивостями фундука слід згадати, що у великих дозах цей горіх вживати не рекомендується. Всі продукти повинні вживатися в міру, і фундук не є винятком.
Якщо норма споживання фундука становить максимум 50 грамів, то, якщо ви з’їсте 55 грамів, нічого страшного не трапиться, але багаторазове збільшення вживання горіхів призведе до небажаних наслідків, наприклад спазму судин головного мозку.
Позбавте від вживання фундука дітей, у яких спостерігається діабет та захворювання печінки. Не слід купувати очищений фундук – такий продукт не корисний для вашого організму, тому що після втрати шкаралупи в горіхах розпадаються вітаміни та мінеральні речовини. Не зберігайте вдома горіхи більш ніж півроку, тому що після цього часу вони втрачають більшу частину своєї цінності.
Калорійність фундуку
Фундук втричі калорійніший за хліб, у 8 разів калорійніший за шоколад і в 7 разів – молоко. Звичайно ж, ломбардський горіх калорійніший, ніж м’ясо, і тим більше, ніж риба.
Але завдяки наявності в горіхах малої кількості вуглеводів достатньо з’їсти 200 г фундука, щоб отримати половинну норму калорій за добу.