Візки із супермаркетів запропонували використовувати як засіб для діагностики серцевих захворювань вчені з Ліверпульського університету імені Джона Мурса.
Як похід у магазин може врятувати життя
Про нову розробку говориться у публікації Європейської асоціації кардіологів. Дослідники розмістили на ручках візків спеціальні датчики, які можуть знімати електрокардіограму покупця. Тестування проводили на реальних відвідувачах продуктових магазинів.
Участь у експерименті взяли 1250 осіб. Їм було запропоновано не випускати з рук візок протягом хвилини, доки не запалиться лампочка-індикатор. Червоний сигнал – у вас є проблеми із серцем, зелений – ваше здоров’я в порядку. Датчики візка аналізували серцебиття «пацієнта» за пульсом і визначали, чи немає збоїв.
«Діагноз», поставлений візком із супермаркету, ретельно перевіряли лікарі. Покупця, для якого спалахнув червоний сигнал, відправляли на кардіологічний чекап.
Виявилося що візки насправді виявили потенційні загрози здоров’ю. У 220 осіб знайшли аритмію, причому для 39 піддослідних це виявилося повною несподіванкою. Насамперед вони не знали про такий ризик для себе.
Помилкова тривога
Виявилося, деяких покупців ЕКГ-візки лякали даремно. Похибка датчиків виявилася досить високою: одним покупцям вони видавали хибно-позитивний діагноз, в інших взагалі не знаходили проблему, хоча вона була.
«Лише у 25-50% людей, у яких «розумний візок» виявив аритмію за даними датчика, справді був цей стан, — наголошується в публікації. — Були й хибнонегативні результати: візки пропускали близько половини фактичних аритмій.
Потрібні корективи
«Покупці брали участь в експерименті дуже охоче, тож в цілому концепція цілком робоча і заслуговує на перевірки у більшому дослідженні, – розповів про результати автор роботи професор Ян Джонс. — Необхідно внести деякі корективи, щоб датчики були точнішими та працювали швидше. Але перевірка пульсу, поки люди роблять свої покупки, реально може запобігти серцевим нападам і врятувати життя».
Добре також мати в супермаркеті медпрацівника, до якого покупець міг би звернутися після вироку ЕКГ-візка, зазначив він.
Результати багатообіцяючі
Інфаркт – штука небезпечна. Якщо раніше від нього вмирали здебільшого чоловіки близько 60 років, то зараз статистика шириться, молодшає і “балує” нас ґендерною рівноправністю. І головною причиною такого розгулу смертності є відсутність своєчасної діагностики. Бо якщо пройти обстеження вчасно, інфаркту цілком можна уникнути – кажуть лікарі.
Саме тому так важливо знайти спосіб, як зробити діагностику масовою та регулярною, зазначає експерт.
«Вчені відштовхувалися від того факту, що нерегулярне скорочення серця – перший і найважливіший сигнал про ризик інфаркту, – каже лікар. — Раніше сподівалися на фітнес-годинник, але зрозуміли, що їх частіше носять ті, кому вже й так важливо контролювати своє здоров’я. Тож ЕКГ-візки — цілком перспективний проект. І результати багатообіцяючі, але над точністю треба ще працювати і працювати».