Вчені з Каліфорнійського університету в Берклі виявили, що прокидатися щоранку без почуття млявості допомагають тренування напередодні та правильний сніданок. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.
Автори проаналізували поведінку 833 осіб, які протягом двох тижнів носили наручний годинник для реєстрації фізичної активності та кількості, якості та регулярності сну. Вони також вели щоденники їжі, записували рівні їх бадьорості з моменту пробудження і використовували глюкометри для визначення рівня цукру в крові.
Вчені з’ясували, що бадьорості сприяють три фактори: тренування напередодні, триваліший сон і сніданок з високим вмістом складних вуглеводів та обмеженою кількістю цукру.
Велика кількість простих вуглеводів у сніданку пов’язана з різким зростанням та подальшим падінням рівня глюкози – цей стрибок і викликає сонливість, заважаючи організму прокинутися від сну.
За словами автора, більшості людей потрібно 7-9 годин сну, щоб видалити хімічну речовину під назвою аденозин, яка накопичується в організмі протягом дня і викликає сонливість вечорами. Враховуючи, що більшість людей у суспільстві не висипаються протягом тижня, триваліший сон у певний день може допомогти позбутися залишків аденозину.
Як бадьорості сприяє тренування напередодні, вчені поки не знають. Усі ці фактори діяли незалежно, тому включення навіть одного з них має сенс. До дослідження також були включені близнюки (однояйцеві та різнояйцеві), щоб врахувати вплив генетичних факторів. Генетика ж відповідала лише 25% відмінностей між учасниками дослідження.
Автори додали, що ранкова сонливість має серйозні соціальні наслідки: багато автомобільних аварій, виробничі травми і великомасштабні катастрофи відбуваються з вини людей, які не можуть позбутися сонливості.