П’ятниця, 27 Вересня

Вчені, які вивчають волосяні фолікули у мишей, можливо, нарешті розкрили механізм того, як і чому волосся сивіє, що одного разу може призвести до потенційних нових способів зупинити або повернути цей процес назад.

На базовому рівні ми вже знаємо, що волосся сивіє, коли не вистачає спеціальних клітин, що виробляють пігмент, які називаються меланоцитами. Але ми все ще не до кінця розуміємо, чому і як це відбувається – і чи є спосіб цьому запобігти.

Нове дослідження тепер додає додаткові деталі, кидаючи виклик попереднім уявленням про те, як розвиваються меланоцити.

Меланоцити походять із стовбурових клітин меланоцитів (McSCs) у волосяному фолікулі, і саме на цих стовбурових клітинах зосереджено останні дослідження.

Схоже, що коли ми старіємо, ці попередники клітин, що виробляють пігмент, «застрягають» у ділянці, що називається опуклістю фолікула, і перестають розвиватися в меланоцити в достатній кількості, щоб заповнити кольором пасмо волосся, що росте.

Під час випробувань на мишах після примусового процесу старіння кількість волосяних фолікулів із McSCs, розташованими в опуклості фолікула, зросла з 15 відсотків до майже половини.

Ці клітини більше не регенерували або дозрівали в клітини, які могли б виробляти пігмент, і натомість залишалися застряглими як McSC.

«Наше дослідження доповнює наше базове розуміння того, як стовбурові клітини меланоцитів фарбують волосся», — каже дерматолог Ці Сун з Нью-Йоркського університету. «Нові механізми підвищують ймовірність того, що таке ж фіксоване розташування стовбурових клітин меланоцитів може існувати в людей».

«Якщо так, то це потенційний шлях для відновлення або запобігання посивінню людського волосся, допомагаючи застряглим клітинам знову рухатися між відділами волосяних фолікулів, що розвиваються».

Дослідники виявили, що McSCs, на відміну від інших типів стовбурових клітин , можуть перемикатися між чистим станом стовбурової клітини та так званим станом підсилення транзиту (TA): це щось на зразок середнього стану між стовбуровою клітиною та повною клітиною-меланоцитом.

Схоже, що цей стан TA важливий для здоров’я McSC і тривалого виробництва кольору волосся, але команда виявила, що можливість переходу в режим TA залежить від сигналів із певних місць, від яких клітини відключаються, коли вони застрягли в випинання фолікула.

Звичайно, все це ще потрібно спостерігати у волосяних фолікулах людини, але цілком можливо, що ті самі механізми діють і в нашому волоссі. Крім того, це дослідження може навіть запропонувати спосіб лікування волосся, щоб воно не втратило свій колір.

«Ці результати ідентифікують нову модель, згідно з якою дедиференціація є невід’ємною частиною гомеостатичної підтримки стовбурових клітин, і припускають, що модулювання мобільності McSC може являти собою новий підхід до запобігання посивінню волосся», — пишуть дослідники в опублікованій статті.

Іншими словами, MsSCs можуть рухатися, змінюючи стани так, як це не роблять інші стовбурові клітини, і виглядає так, ніби ця рухливість і ця пластичність є вирішальними для безперервного виробництва меланіну через меланоцити.

Стовбуровим клітинам волосяного фолікула не потрібно рухатися, щоб перейти в клітини фолікула. Отже, поки утворення меланоцитів припиняється, сам фолікул може продовжувати виштовхувати нове волосся, кажуть дослідники.

Це частково пояснює, чому наше волосся може продовжувати рости, навіть якщо воно втрачає свій колір, кажуть дослідники.

Варто зазначити, що тут діють і інші механізми, не все залежить від MsSC: з попередніх досліджень ми також знаємо, що генетика та рівень стресу також впливають на посивіння волосся, коли ми старіємо.

«Саме втрата функції хамелеона в стовбурових клітинах меланоцитів може бути причиною посивіння та втрати кольору волосся», — каже дерматолог Маюмі Іто з Нью-Йоркського університету.

«Ці висновки свідчать про те, що рухливість стовбурових клітин меланоцитів і оборотна диференціація є ключовими для збереження здоров’я та кольору волосся».

Дослідження опубліковано в Nature.

Exit mobile version