З підвищеним тиском та діагнозом «гіпертонія» можна цілком щасливо і комфортно жити довгі роки — якщо контролювати показники та приймати таблетки, прописані лікарем.
Гіпертоніки, як правило, не особливо рахують калорії, а багато хто взагалі впевнений, що, наприклад, алкоголь для страждаючих від високого тиску може бути навіть корисний. Але і ВООЗ, і американський Центр контролю та профілактики захворювань рекомендують людям обмежувати споживання алкоголю, щоб знизити рівень артеріального тиску.
Але чи можна хоча б іноді дозволяти собі алкоголь, якщо у вас підвищений тиск? Експерт, лікар-дієтолог, магістр охорони здоров’я Тріста Бест дає коротку відповідь – І так і ні.
– Коли йдеться про алкоголь і хронічні захворювання, найпростіша відповідь – від спиртного краще повністю утриматися, – упевнена лікарка. — Але ж є нюанси.
Як алкоголь впливає на гіпертоніки
– Алкоголь збільшує вироблення гормону реніну – він змушує кровоносні судини скорочуватися, – каже дієтолог Бест. — Тому після кількох келихів спиртного кровоносні судини звужуються набагато сильніше, ніж зазвичай, і, отже, збільшується тиск на ці судини, що призводить до підвищення показників на тонометрі.
Також алкоголь впливає тиск через рівень гормону стресу кортизолу.
– Він може зменшити ефект від таблеток, які приймає гіпертонік або спричинити негативні побічні ефекти, – каже дієтолог.
Алкоголь також сприяє набору ваги. А зайві кілограми завжди є причиною підвищення тиску.
– Вино, пиво – вони містять порожні калорії, що може призвести до збільшення ваги та підвищення артеріального тиску, – каже Бест.
Але повністю відмовлятися від алкоголю гіпертонікам, можливо, не варто, вважає лікар-дієтолог. Але тільки якщо ви вмієте вчасно зупинитись.
– Помірність – це одна порція алкоголю на день для жінок і дві – для чоловіків, – каже Бест. — Важливо, щоб алкоголь був без цукру, з високим вмістом корисного ресвератролу — антиоксиданту, який здатний нормалізувати рівень холестерину, зменшити запалення та запобігти пошкодженню кровоносних судин — це, наприклад, гарне сухе червоне вино. Воно також містить корисні оксиданти та поліфеноли.