З настанням низьких температур деякі стикаються з таким станом, як «холодова кропив’янка» або «холодова алергія». Так називають шкірну реакцію (найчастіше на обличчі та руках), що проявляється через кілька хвилин після перебування на морозі. Вона проявляється припухлістю, сверблячими почервоніннями, а іноді й пухирями.
Причини та симптоми алергії на холод
Серед легких симптомів (почервоніння та припухлості):
- кропив’янка (сверблячі пухирі), що проявляється на ділянках шкіри під впливом низьких температур і погіршується в міру нагрівання шкірних покривів;
- набряк губ (у разі вживання холодної їжі, напоїв);
- набряк рук після зіткнення з холодними предметами.
Тяжкі симптоми (холодовий шок, повторна гостра алергічна реакція):
- анафілаксія (важка генералізована або системна реакція гіперчутливості) може викликати тахікардію, непритомність, набряк тулуба, кінцівок, шок;
- набряк язика, горла, що веде до утруднення дихання;
- падіння артеріального тиску, непритомність (може виникнути навіть при плаванні в холодній воді).
- Симптоми холодової алергії виникають після того, як людина зазнала впливу різкого перепаду температури навколишнього середовища, холодної води. У холодну сиру та вітряну погоду симптоми холодової алергії зустрічаються частіше.
Холодова кропив’янка найчастіше проявляється у дитячому віці. З роками симптоми можуть стати слабкішими або погіршитися.
Спеціалісти не мають єдиної думки про причини розвитку алергії на холод. Перша теорія – у деяких людей досить чутливі клітини шкіри, що пов’язане з успадкованою ознакою.
Друга теорія – при тяжкому або хронічному запаленні, вірусному, грибковому, бактеріальному навантаженні збільшується проникність епітеліального шару та порушується цілісність клітин шкіри.
Вплив як низьких, і високих температур провокує додатковий викид гістаміну та інших хімічних речовин у кров. Саме ці речовини викликають кропив’янку, а в деяких випадках і системну алергічну реакцію.
Однак спадковий фактор вважається основною причиною розвитку холодової алергії. Його посилюють дії ззовні: різка зміна клімату, токсичне навантаження, місце проживання, супутні захворювання.
Набагато рідше алергія на холод передається у спадок без генетичного компонента. Цей спадковий тип під дією холоду, а також при впливі інших різких впливів викликає хворобливі висипи та грипоподібні симптоми. Як правило, це пов’язано з нестачею поживних речовин, вітамінів, колагену.
Якщо холодова алергія генетично обумовлена, то вилікувати її неможливо. Але якщо ви знаєте свої особливості, можна запобігти розвитку реакції.
- Якщо ви відчуваєте, що застудилися, якомога раніше прийміть антигістамінний препарат, щоб не допустити різкого викиду гістаміну і знизити ймовірність розвитку кропив’янки при зміні температури тіла.
- Перш ніж плавати в холодній воді, необхідно опустити руку, перевіривши, чи немає шкірної реакції.
- Важливо захищати шкіру від низьких температур. У разі гострих станів можна розглянути зміну регіону проживання.
- Повернувшись з холоду, не поспішайте швидше зігріти руки та обличчя. Відновити пошкоджені ділянки шкіри можна за допомогою Д-пантенолу.
- Не вживайте заморожені продукти, холодні напої, щоб запобігти розвитку набряку горла.
- Якщо плануєте хірургічне втручання, обговоріть із лікарем холодову алергію. Деякі препарати також можуть провокувати симптоми алергії та набряклості.
- Необхідно опрацювати процес обміну жирів, звернувши увагу на відтік жовчі та стан печінки.
- Можна включити до раціону жири, наприклад, сало хорошої якості.
- У холодну пору року спробуйте наносити на шкіру жир диких тварин (барсучий, песцовий), який виступатиме протектором для шкірних покривів.