Нове дослідження в журналі Nature Communications зміцнило зв’язок між апное (зупинками дихання) уві сні та деменцією. Продемонстрували, як саме порушення дихання під час сну можуть викликати зміни в мозку, пов’язані з хворобою Альцгеймера.
Дослідники вже давно виявили стійкий зв’язок між апное уві сні та кількома типами деменції. Але що приходить першим? Чи сприяє апное сну розвитку цих нейродегенеративних захворювань, чи апное сну є раннім симптомом цих захворювань?
Щоб краще зрозуміти, чи викликає апное сну безпосередньо неврологічні ушкодження, автори нового дослідження розробили методику моделювання порушення дихання уві сні мишей. Мета полягала в тому, щоб краще відтворити ключові особливості апное уві сні і вивчити його вплив на мозок без будь-яких інших супутніх захворювань, таких як серцево-судинні захворювання або діабет.
“Ми розробили новий спосіб викликати порушене уві сні дихання та виявили, що у мишей спостерігалося посилення патологічних ознак хвороби Альцгеймера”, – пояснила співавтор дослідження Елізабет Коулсон. “Це продемонструвало, що гіпоксія – коли мозок позбавлений кисню – викликає таку ж селективну дегенерацію нейронів, яка характерна для деменції”.
Висновок дослідження полягає в тому, що, мабуть, апное уві сні є фактором ризику, що сприяє розвитку хвороби Альцгеймера.