Дім – це місце, де ми завжди повинні відчувати себе у безпеці та комфорті. На те, як ми почуваємося у своїх чотирьох стінах, впливає безліч факторів, і деякі з них стосуються облаштування простору.
Планування квартири та окремих кімнат
Нейроархітектура це область, яка підходить до дизайну інтер’єру таким чином, щоб він позитивно впливав на функціонування людського тіла. Вона включає: облаштування стін і перегородок, дверей, вікон і меблів. Розглянемо, наприклад, розташування меблів стосовно вікон.
В ідеальному розташуванні меблі ніколи не загороджують світло, що проникає в кімнату. Їх слід розташовувати не на лінії вікон, а збоку або просто подалі від них. Крім того, сама розстановка меблів також має бути добре продумана та адаптована до потреб домочадців. Форма меблів та обладнання також впливає на самопочуття. Ми відчуваємо себе набагато краще в кімнатах, де переважають округлі форми та закруглені краї.
Шумоізоляція у будинку
Численні дослідження доводять, що акустика дуже впливає на відчуття безпеки і душевного комфорту у своїй квартирі. Правильно звукоізольоване приміщення, що придушує вуличний шум та гучні розмови сусідів, дає відчуття приватності та інтимності. У таких інтер’єрах ми просто відчуваємо себе невимушено.
Про акустику варто подбати ще на етапі проектування чи ремонту приміщення. Непогано купити акустичні панелі, а також звернути увагу на герметичність вікон та дверей. Ми також можемо зробити квартиру тихішою за допомогою щільних тканин, наприклад, штор. Картини на стінах або дерев’яні рейки є ефективним способом звукоізоляції квартири.
Температура у квартирі
Тепловий комфорт перетворюється на психологічний комфорт. Задоволення основної потреби в теплі дуже впливає на те, як ми себе почуваємо. Перебування навіть у найкрасивіше оформленій квартирі, в якій постійно холодно і сиро, негативно позначиться на нашому здоров’ї, як фізичному, так і психічному.
Тому варто подбати про правильну температуру в окремих приміщеннях. Передбачається, що оптимальна температура для житлових кімнат та кухонь 18-20 градусів. У спальні 15-17, а у ванній трохи більше – 22-24 градуси за Цельсієм.
Безпека
Почуття безпеки ще один важливий фактор. Йдеться не лише про сигналізацію чи моніторинг, а й про міцні протизламні двері та вікна.
Безпека також означає свободу самовираження. Тому варто облаштувати свою квартиру так, щоб вона була простором, де ми можемо бути цілком самими собою. Це може виявлятися, наприклад, у використанні певних кольорів, аксесуарів чи елементів фурнітури. Оточення себе тим, що нам подобається, робить нас щасливішими. Це також значно знижує рівень стресу.
Місце для відпочинку
У кожному будинку чи квартирі має бути місце, де можна спокійно відпочити та розслабитися. Для когось це буде спальня, для когось вітальня або ванна кімната. Такий «куточок тиші» має бути правильно облаштований, щоб усі його елементи схиляли до розслаблення і заспокоювали почуття.
М’який та зручний матрац, крісло зі спинкою (стільці зі спинкою викликають більше відчуття безпеки, ніж без неї), приглушені кольори, приємні аромати (ароматерапія!) – можливостей для створення таких просторів достатньо.
Матеріали інтер’єру
М’які, приємні на дотик матеріали викликають у нас приємні почуття, тому варто оточити себе ними в інтер’єрах. Приклади включають м’які натуральні тканини, такі як бавовна, шерсть або кашемір. Нам також добре в оточенні дерева, особливо з легким теплим відтінком.
Кольори стін, меблів та аксесуарів
Кольори також мають великий вплив на нас. Теплі кольори, тобто червоний, помаранчевий і жовтий, надають стимулюючу і заряджючу енергією дію. Вони ефективно покращують настрій та «зігрівають» інтер’єр. Так що вони ідеально підійдуть для кухні, офісу та приміщення для занять спортом.
З іншого боку, холодні кольори, тобто блакитний, фіолетовий та зелений, заспокоюють, допомагають розслабитися та відпочити. Вони чудово впишуться у ванні кімнати, спальні та вітальні. Заспокійливий ефект також походить від нейтральних кольорів, тобто від білого, бежевого та сірого.
Рослинність
Горщики також подбають про благополуччя в інтер’єрі. Соковите зелене листя заспокоює, а властивості очищення повітря покращують його якість у квартирі. Щоб дійсно помітити позитивний вплив рослин на наше здоров’я та самопочуття, на кожні 10 м2 має припадати щонайменше 1 рослина.
Які рослини варто вирощувати у квартирі? Безперечно, види, що очищають повітря від вуглекислого газу та інших шкідливих речовин, такі як: пасифлора, антуріум, фікус Бенджаміна, заміокулькас, сансевієрія, диффенбахія.
Також зі стресом допомагають впоратися: африканська фіалка, жасмин, бегонія, герань, апельсинові та лимонні дерева.