Існує ціла наука, яка вивчає вплив кольору на людину в інтер’єрі, але тісно пов’язана з іншими областями людського знання. Саме на стику психології, фізіології, фізики, світлотехніки та мистецтвознавства можна дізнатися, як і чому колір впливає на наші організми.
Багаторічні дослідження та спостереження виявили, що кольори короткохвильової частини спектру (синій, зелений, блакитний) та довгохвильової частини спектру (жовтий, червоний, помаранчевий) впливають на різні відділи людської нервової системи. Тому першу групу кольорів стали називати холодною, а другу – теплою.
Теплі кольори впливають на нас, неначе кава вранці. Вони тимчасово тонізують нервову систему, короткочасно підвищуючи працездатність людини, а потім яскраві фарби, що кричать, починають пригнічувати її – і ресурсів для активної діяльності у людини не залишається. Дані кольори чудово підходять для спортивних приміщень.
Холодні кольори в інтер’єрі навпаки заспокоюють нервову систему. Вони допомагають розумно витрачати ресурси організму, довше зберігати працездатність. Крім того, вони дозволяють швидко зняти напругу та утихомирити людину. Ці кольори добре підходять для приміщень, де доводиться займатися розумовою працею, часто працювати за комп’ютером.
Вплив кольору на психіку людини
Білий колір
Професійний дизайнер інтер’єру , як і будь-який художник, чудово розуміє, як різні кольори розподіляються в спектрі, взаємодіють один з одним, а також який вплив мають кольори та отримані при їх змішуванні відтінки на людину.
Символізує чистоту, спокій, цнотливість, усамітнення, безтурботність, зосередженість, досконалість. Це позитивний колір, який включає всі відтінки спектру. Найчастіше його співвідносять із духовністю та душевним здоров’ям. Вважається, що він очищає і одночасно заряджає енергією, відкриває бачення нових можливостей та дає силу для подолання перешкод. Але надлишок цього кольору створює відчуття переваги або, навпаки, посилює комплекс неповноцінності. Рекомендується використовувати білий колір лише у поєднанні з іншими відтінками. Він є чудовим тлом для різних акцентів, що дозволяє розширити приміщення.
Чорний колір
Вважається найзагадковішим кольором спектра, оскільки легко поглинає світло та приховує те, що несе. Тому його часто асоціюють із цікавістю, таємницею та пізнанням. Його символіка – закінчення, тиша та спокій. Він дає надію на зміни, але здатний посилювати депресивні стани і зневіру, насаджувати слабкість та жорстокість. Це дуже насичений, змістовний колір, який може мотивувати, підштовхувати до творення та розкриття сильних якостей. У деяких обставин він вирізняється витонченістю та сексуальністю. Це діловий, серйозний колір. Його не рекомендується використовувати в інтер’єрах у чистому вигляді. Зате він чудово підходить для контрастного підкреслення. Крім того, чорний дозволяє візуально зменшити та видалити об’єкт.
Червоний колір
Асоціюється з вогнем, спекою, динамічним життям, активністю, волею та енергією. У крайніх станах він символізує гнів, пристрасть, агресію. Вважається, що червоний не тільки збуджує нервову систему та посилює виділення адреналіну, але також позитивно впливає на кровообіг та стимулює сексуальний потяг. Цей яскравий і насичений колір добре підійде для меланхолійних і невпевнених у собі людей, а ось для екстравертів та холериків він може виявитися надмірним, розвиваючи у них нетерпимість, упертість та жорстокість. Рекомендується використовувати його в приміщеннях, де необхідний рух та активність: у спортивних залах, сходових клітках та передпокоях.
Помаранчевий колір
Це приємна теплота і м’яке світло сонця, що сходить, а ще струменею лава. Тому цей колір тішить око, підвищує настрій та тримає в тонусі. Багато в чому він схожий на червоний, але його вплив м’якший. Він також зміцнює волю, посилює сексуальність та стимулює апетит. Особливо добре помаранчевий поєднується з холодними квітами, посилюючи їх позитивні характеристики та очищаючи від важкості. Загалом він здатний внести радісне пожвавлення практично в будь-який інтер’єр.
Жовтий колір
Насамперед асоціюється із сонцем та теплом. А ще він уособлює свободу, розум, пізнання, інтуїцію та кмітливість. Цей колір допомагає концентрувати увагу та боротися з труднощами, прискорює процес аналізу фактів та прийняття рішень. Жовтий колір звільняє думки від негативу та покращує самооцінку, надає впевненості у собі. При надлишку жовтих деталей можна сильно перевтомитися – цей колір стає настирливим.
Зелені відтінки
Асоціюються з природою, життям та гармонією. Але зелений колір не лише поєднує нас із природою, а й допомагає людям зблизитися один з одним. Він розслаблює, заспокоює. Фактично, цей колір не випромінює енергію, а навпаки генерує та накопичує для майбутніх починань. Це колір відпочинку, стабільності та процвітання. Але за його надлишку з’являється нудьга, сонливість. Зелений колір дозволяє нейтралізувати вплив інших кольорів.
Блакитний колір
Це небо, вітер, лід та холод. Зазвичай його співвідносять зі щирістю, чистотою. Цей колір пов’язаний з інтелектом і промовою. Він дозволяє відмовитися від світу, зосередитись на своїх думках або просто споглядати те, що відбувається. Крім того, він покращує спілкування, дозволяє подолати сором’язливість та страх публічних виступів. Надлишок блакитного веде до розбіжностей та маніпуляцій.
Синій колір
Втілює у собі сталість, строгість, відданість, серйозність. Це колір порядку та систематизації, принциповості та ідеалів. Він ніби морська глибина, яка п’янить, манить, кличе на пошуки істини. Але це не колір одинаків. Навпаки, він символізує товариство, приналежність до цілого, об’єднання. Як і будь-який холодний відтінок, він дозволяє зорово збільшити приміщення: зробити його вищим і просторішим.
Фіолетовий колір
Найвеличніший. Він символізує мудрість, шляхетність, творчість, натхнення та закон. Це найбільш чуттєвий колір, що приховує величезне збудження – радість творчої самореалізації. Дослідники вважають, що фіолетовий колір дозволяє зосередитися та продуктивно розмірковувати. Цей колір поєднує тіло та дух, матеріальні та духовні потреби.
Зверніть увагу, що наведені вище описи стосуються лише чистих кольорів. Відтінки цих кольорів можуть надавати інший вплив на людину, у тому числі і протилежне.