Яблуня росте кілька десятків років. Це невибагливе плодове дерево може рости і плодоносити на будь-якому ґрунті, на сонячному та затіненому місці. Але краще вона росте на супіщаному, суглинистому, родючому грунті.
Не слід висаджувати рослину на глинистій, болотистій, надто лужній або кислій землі.
У низині накопичується холодне повітря, що теж не сподобається яблуні. Ґрунтові води мають бути не ближче 1,5 метрів від поверхні ґрунту. Якщо вони близько залягають, дерево висаджують на штучних пагорбах або грядах.
Яблуню на невеликій ділянці вирощують уздовж північної чи північно-східної сторони. Тоді вона не затінюватиме інші дерева.
Високорослі сорти яблунь висаджують на відстань близько 6 м, середньорослі – 3 м, а низькорослі (на карликових підщепах) – на 1,5 м.
У теплому кліматі дерево краще висаджувати восени, за місяць до замерзання ґрунту, у середній смузі – квітні.
Посадочні ями копають заздалегідь, восени готують за 10 днів до посадки, для весняної – восени. Тому що навесні під час посадки ґрунт ще не встигне розтанути.
Для високорослих дерев ями викопують на глибину 60 см, завширшки та довжину 120-150 см. Для яблунь на карликових підщепах глибиною 40 см, шириною близько 90 см.
На низьких місцях і щільних ґрунтах ями копають не глибше 50 см, так у них не буде накопичуватися вода. Потім дно розпушують за допомогою брухту.
Етапи посадки саджанця
- У середину ями вбивають кілок, на третину глибини насипають родючою землею верхнього шару, який раніше дістали під час викопування ями, попередньо перемішаний з добривами. Потім насипають родючий ґрунт без добрив.
- Під час заповнення ями, ґрунт по краях та середині 2-3 рази ущільнюють. Йому ґрунтом заповнюють так, щоб у середині утворився горбок.
- На горбок ставлять саджанець на відстань від колу близько 5 см так, щоб коренева шийка (або щеплення на клонових підщепах) залишалася на 6-7 см вище за край грунту. Тоді після усадки ґрунту саджанець залишиться на рівні краю ями.
- Коріння деревця акуратно розправляють по горбку і засипають родючим ґрунтом без добрив.
- Під час посадки саджанець 2-3 рази трусять, щоб не залишилося порожнин між корінням.
- Після посадки по краях ями насипають валик ґрунту, який дістали із нижнього шару ями, висотою до 10 см для поливу деревця.
- Потім саджанець прив’язують до кола і поливають.
Зразковий склад добрива для одного саджанця
Близько трьох відер перепрілого гною. По 150 г суперфосфату та калійних добрив або 1 кг золи. Якщо ґрунт кислий, то додають ще 600 г доломітового борошна.