Орхідея не належить до дуже вимогливих рослин — якщо, звичайно, забезпечити їй правильне освітлення, правильный полив та оптимальну температуру. Втім, іноді навіть орхідея може закапризувати та відмовитись цвісти. У цьому випадку допоможуть стимуляція цвітіння та кілька хитрощів, які знають досвідчені квітникарі.
Стимулювати цвітіння орхідеї можна різкою зміною температури
Оптимальна температура для квітки – від +18 до +25 °С та близько +16 °С у період спокою. Але від рекомендацій можна відступити, щоб змусити цвісти орхідею.
При досягненні нічної температури 16° С у темну пору доби виносите орхідею на балкон і ставте ближче до вікна. Заносьте її в будинок вдень. Вдень орхідея нагріватиметься, увечері охолоджуватиметься. Перепад температур сприяє одержанню великої кількості вуглекислого газу. Останній буде позитивно впливати на формування нового листя та цвітіння.
Додайте орхідеї світла
Орхідея – світлолюбна рослина. В осінній період квітці недостатньо світла. Використовуйте додаткові джерела освітлення, щоб компенсувати його нестачу. Підійдуть галогенні, люмінесцентні лампи. Класичні лампи розжарювання можуть зашкодити орхідеї.
Потужність лампи не повинна перевищувати 40 Вт. Поставте над орхідеєю 2 пристрої та не відключайте їх протягом 14 годин. Запам’ятайте, що пряме сонячне проміння може нашкодити рослині і залишити на листі опіки.
Змусьте орхідею цвісти без поливу
Цей метод підходить за температури повітря не вище 30 градусів. Збільште інтервал між поливами вдвічі, проводіть процедуру приблизно раз на 10 днів. Не обприскуйте рослину під час «тренінгу». Виключіть всі способи підживлення та біостимуляції. Повернутися до звичайного режиму поливу можна при появі першого квітконоса.
Альтернативний спосіб – опустити горщик із рослиною у теплу воду (близько 35 градусів) та залишити на 10-20 хвилин. Повторювати дії три дні поспіль, а потім залишити квітку без зволоження. Такі умови схожі на припинення сезону дощів у тропіках, що змусить рослину випустити стрілки-квітконоси. Варто пам’ятати, що метод не підходить, якщо у квітки ослаблена коренева система або її листя втратили пружність.
У решту часу поливайте орхідеї лише теплою водою (до 40 градусів). За звичайного поливу раз на три місяці допускається використання добрив з калієм і фосфором.
Забезпечте корінням орхідеї максимальний доступ до світла
Коріння орхідеї беруть участь у фотосинтезі і при цьому дуже чутливі. Щоб вирощувати квітку, вибирайте горщики із гладкими прозорими стінками.
Коріння рослини приростає до будь-якої шорсткої поверхні – при пересадці та пересуванні квітки їх можна травмувати. Видаляйте коріння, що загнило, щоб уникнути захворювання всієї рослини продезінфікованим ножем. Змастіть місця зрізу зеленкою.
Обріжте квітконос на 2 см вище за третю бруньку
Кожна орхідея може цвісти завдяки наявності кількох сплячих бруньок. Обріжте квітконос на 2 см вище за третю бруньку, щоб виключити її висихання разом з квітконосом.
Квітконос можна обрізати безпосередньо біля розетки, але тоді орхідея зацвіте пізніше. Не рухайте горщик із рослиною після обробки. Навіть найменше пересування впливає стан орхідеї в цей період і заважає їй зацвісти.