Філіп Певен 40 років пропрацював у гінекологічній клініці. Нарікань до нього не було жодних: навпаки, лише подяки. До нього зверталися сотні, а то й тисячі жінок, які не могли зачати природним шляхом.
За допомогою донорської сперми у них все виходило: вони вагітніли і народжували чудових здорових дітей. Щоправда, про те, хто насправді був біологічним батьком їхніх дітей, молоді мами найчастіше навіть не здогадувалися.
Щоправда, розкрилася практично випадково. Якось 60-річна жінка на ім’я Джеймі Холл вирішила пройти генетичний тест і за допомогою спеціального сервісу відшукати своїх братів та сестер за ДНК. Вона знала, що її біологічним батьком був друг сім’ї – чоловік, який став її фактичним батьком, виростив і виховав її, був безплідним.
Але тест показав, що Джеймі має як мінімум кілька сотень генетичних братів і сестер. І всі вони народилися в одній і тій же лікарні, пологи у їхніх матерів приймав той самий лікар — Філіп Певен.
А потім на тому самому сайті Джеймі знайшла онука доктора Певен. Виявилося, що їхня ДНК збігається на 12,3 відсотка. Так, вони точно були родичами, випадкового збігу тут бути не може. Таке могло статися лише в одному випадку – доктор Певен був справжнім біологічним батьком Джеймі та багатьох інших її братів та сестер.
«Мої батьки уявлення не мали, що професор Певен підмінив донорську сперму своєю, – говорить Джеймі. – Вони були впевнені, що я – це подарунок від друга сім’ї».
Крім того, генетичний аналіз показав, що Джеймі наполовину була єврейкою-ашкеназі. Ні серед її предків, ні серед предків її передбачуваного біологічного батька євреїв не було. Більше того, у ДНК її старшої сестри не було й натяку на щось схоже. Тобто вони були не настільки близькі родички, як вважали самі.
Цілий рік Джеймі ретельно збирала по шматочках свою генетичну історію. У неї знайшлася шалена кількість зведених братів і сестер. За приблизними підрахунками, їх не менше дев’яти тисяч! Разом з однією з новоявлених родичок жінка наважилася зустрітися з доктором Філіпом Певеном віч-на-віч.
«Він зізнався, що запліднював усіх цих жінок своєю спермою. Коли я запитала, навіщо він підміняв донорську сперму, він сказав, що донори не були перевірені – за їх здоров’я не можна було поручитися. А він та ще кілька лікарів, які теж складали сперму, пройшли всі необхідні тести», – розповіла Джеймі. Якщо врахувати, що на момент їхньої зустрічі лікареві було вже 104 роки, здоров’я у нього і справді чудове.
«Я не відчуваю до нього жодного негативу — якби не доктор Певен, мене ніколи не було б. Але я вважаю, що всі ці жінки та їхні діти мають право знати правду. Адже ми всі живемо в одній місцевості, а отже, можуть статися близькі шлюби. У цьому немає нічого хорошого», – вважає Джеймі.
Втім, не всі були налаштовані так миролюбно. Багато дітей Певена відчули себе обдуреними і мають на це повне право.
«Доктор Певен чинив абсолютно неетично. Але я не думаю, що це від того, що він мав якийсь комплекс Бога. Просто тоді запліднення донорською спермою вважалося чимось новаторським, тому ним керував насамперед дослідницький інтерес. По-друге — бажання зробити свою роботу якнайкраще», — каже Джеймі.