Емоційний інтелект, під яким розуміється навичка розпізнавати свої емоції та почуття оточуючих, — дуже корисна «річ». Вона сприяє вибудову гармонійних відносин з внутрішнім «я», партнером, родичами, друзями та колегами.
Емоційний інтелект, грубо кажучи, утворюють чотири великі сфери: самосвідомість, самоврядування, соціальна обізнаність та управління відносинами. Таку класифікацію виділяє відомий психолог, письменник та журналіст Деніел Гоулман. Кожна з названих сфер, у свою чергу, формується з навичок або компетенцій, які можна позначити певними фразами. Їх якраз і вживають люди, чий емоційний інтелект значно вищий, ніж в інших.
Самосвідомість
«Я відчуваю це, тому що…»
Ви чудово знаєте себе і завжди можете пояснити, чому відчуваєте те чи інше почуття. Якщо ж воно завдає дискомфорту, ви робите все можливе, щоб прожити його, забути і знову набути внутрішньої гармонії.
Самоврядування
«Я з цим впораюся»
Людина з високим рівнем емоційного інтелекту як майстерно зчитує емоції, так і контролює їх. Наприклад, не дозволяє собі кричати на інших і грубіянити, навіть якщо дуже складно стриматися.
“Це не межа”
Домагаючись успіху, навіть найграндіознішого, ви не розчиняєтеся в ньому і не зупиняєтеся на досягнутому, тому що розумієте, що можете й надалі удосконалюватися.
«Я з радістю приймаю ці зміни»
Виходити із зони комфорти дійсно не дуже приємно, але без цього нікуди. Поки одні гіперболізують стрес, інші приймають зміни, нехай і не найприємніші, і роблять це з вдячністю.
«Ось, що зараз першочергово»
Блок «самоврядування» завершується здатністю розставляти пріоритети та грамотно розпоряджатися своїми силами, увагою та часом. Ця навичка рятує від запізнень, самобичування та багатьох інших неприємностей.
Соціальна поінформованість
«Я розумію твої почуття»
Люди з розвиненим емоційним інтелектом чуйні. Їм підвладні всі форми емпатії, а саме когнітивна, емоційна і співчутлива. Це означає, що вони можуть розпізнати емоції людини, прожити їх разом із нею та підтримати її.
«От як усе влаштовано»
Ви вмієте ловити важливу інформацію та використовувати її у своїх інтересах (у хорошому розумінні). У тому числі тому вам вдається знаходити спільну мову з потрібними людьми і легко підкорювати нові вершини.
Управління відносинами
«Може, краще вчинити так?»
Ви дипломатична і мудра особистість, яка має унікальний дар переконання. Людям подобається вас слухати та чути, тому вони ніколи не ігнорують вашу точку зору та не принижують її.
«Це важливо, тому що…»
Високий емоційний інтелект дозволяє людині перевтілюватися в майстерного мотиватора та натхненника. Вам під силу переконати зневіреного партнера або колегу в тому, що у нього все обов’язково вийде, і пробудити в співрозмовнику віру в себе.
«Ми можемо це залагодити»
Ви не тільки вмієте переконувати та мотивувати, а й вирішувати конфлікти без марних криків та суперечок. Тому колеги та друзі звертаються до вас, коли потрібно розставити крапки над i і розсудити, хто правий, а хто винен у ситуації, що склалася.
“Ми одна команда”
Людей із розвиненим емоційним інтелектом люблять і поважають у тому числі за їхню надійність. Вони ніколи не підставлять колегу, не висміють партнера та не скривдять друга, адже для таких особистостей дуже важливою є психологічна безпека в колективі.
«Ось що може вам допомогти»
Бути мудрою людиною прекрасно і ще прекрасніше ділитися цією мудрістю з іншими. Якщо ви вимовляєте фрази зі списку, то, швидше за все, любите та допомагайте оточуючим. А вони, у свою чергу, із задоволенням звертаються до вас за корисними порадами і йдуть за ними.