З дитячим непослухом періодично стикаються усі без винятку батьки. Дитина не може рости ідеальною і бути виключно «шовковою», і саме порушення правил дає можливість набути цінного досвіду та навчитися на власних помилках.
Багато батьків намагаються перевиховати чадо за допомогою покарань – погроз, закидів, крику, фізичного впливу. Такі методи не тільки не дадуть результату, а й змусять малюка ще більше образитися і робити все на зло.
Зараз все більше популярності та відгуків набирає позитивного виховання. Суть його полягає не у придушенні та залякуванні дитини за провини, а у допомозі дітям розвинути внутрішній потенціал та зуміти подолати життєві складності.
«Позитивне виховання включає основні принципи, на які потрібно спиратися батькам. Варто пам’ятати, що кожна дитина унікальна і відрізнятиметься від інших — це нормально. Також необхідно пояснити малюкові, що кожна людина робить помилки і в цьому немає нічого страшного. Ще один принцип — прийняття негативних емоцій дитини, адже вона не робот, який усе тримає в собі. Також я рекомендую мамам та татам заохочувати бажання своїх дітей хотіти чогось більшого та прагнути кращого. Останній принцип — дитина має право голосу і може не погоджуватися з батьками, проте тато і мама завжди залишаються головними», —пояснює психолог.
У позитивних батьків існують особливі секрети виховання, завдяки яким їхнє чадо стає слухняним без криків, сварки та закидів у його бік.
1. Вони пояснюють наслідки непослуху
Дуже часто покарання батьків позбавлене будь-якої логіки. Наприклад, недбайливого учня позбавляють на місяць планшета за те, що він погано закінчив чверть, або у присутності оточуючих звітують малюка за те, що він обсипав піском сусідську дівчинку. Якщо вдуматися, таким чином батьки демонструють лише свою владу та силу на дитину, змушуючи її боятися покарання.
Позитивні батьки намагаються логічно пояснити дитині наслідки непослуху. Наприклад, за невимкнений вчасно комп’ютер просто буде позбавлений його. За те, що не прийшов з вулиці додому в обумовлений час, тепер гулятиме лише за годину на день. Така дія на дітей набагато ефективніша і дасть миттєвий результат.
2. Вони послідовні щодо правил для дитини
Сприйняття світу дитиною таке, що надто віддалені події вона просто не сприймає. Маля живе тут і зараз, тому погрози батьків про те, що якщо погано їсти болітиме живіт, або залякування, що рано чи пізно мамине терпіння лусне, і вона викине всі розкидані іграшки, зазвичай мало чіпає дитину. Найголовніше для нього в тому, що йому дуже смачно їсти нездорову їжу саме зараз, а іграшки ще не викинули, значить все нормально.
Позитивні батьки впевнені, що головне — це послідовність та розміреність. Необхідно максимально ясно дати дитині зрозуміти правила, яких вона повинна дотримуватися. І обов’язково варто застосувати покарання, яке раніше озвучили батьки. У цьому полягає послідовність.
3. Вони контролюють свої емоції
Позитивні батьки добре розуміють, наскільки складно часом залишатися спокійним, коли дитина, м’яко кажучи, дає спеку. Але якщо піти на поводу у своїх емоцій, то позиція вчителя і вихователя по відношенню до малюка відразу буде поставлена під сумнів. Що це за авторитет, який трохи зриває і починає кричати?
Як би не хотілося часом відважити дитині потиличник або перейти на підвищені тони, варто загальмувати себе. Подавайте своїм дітям приклад спокою та стриманості, і вони із задоволенням їх перейматимуть.
4. Вони аналізують, чим викликана негативна поведінка дитини
Дуже часто дитина погано поводиться тому, що почувається некомфортно або щось турбує. Елементарно — він голодний, він втомився, посварився з товаришем, у нього проблеми в школі.
Діти далеко не завжди всім діляться з батьками та за допомогою негативних емоцій намагаються звернути на себе увагу. Тому мамі та татові варто спочатку розібратися з причинами непослуху дитини, а потім уже вирішувати, чи потрібен якийсь вплив на нього чи ні. Іноді варто просто допомогти розібратися зі складною ситуацією, і все буде гаразд.
5. Вони дозволяють дитині вчитися на помилках, а не занижують самооцінку
Буває, що намагаючись втихомирити неслухняну дитину, батьки починають дорікати її та вичитувати. Це дуже небезпечні слова, які буквально впечатуються в пам’ять і є причиною формування комплексів та невпевненості у собі.
Позитивні батьки намагаються спілкуватися з малюком говорити ясно і зрозуміло, уникати негативних емоцій і використовувати образливих слів. Саме тоді малюк навчиться отримувати досвід із власних помилок, а не займатися самоїдством.
Намагаючись «скроїти» з дитини приклад послуху, нерідко батьки вдаються до крайніх заходів, самі того не помічаючи. Закиди, надмірний тиск і залякування не дасть потрібного результату, а змусить малюка ще більше озлобитися. Варто підшукати інші методи впливу на дитину, пам’ятаючи про те, що основним правилом має бути прийняття власного чада таким, яким він є, а також позитивні емоції та спокій.