Восени роботи в саду не закінчуються, а продовжуються, бо підготовка плодових багаторічних культур до зими справа відповідальна. Щоб зимівля пройшла без стресу, дачникам потрібно внести до плану садових робіт вісім обов’язкових пунктів.
1. Обрізання
Восени, як правило, виконується санітарне обрізування. Терміни обрізки визначає клімат та погода. У середньому це середина жовтня, але не пізніше першої декади листопада. Найвірніша ознака початку робіт – завершення листопада.
2. Побілка
Наступний обов’язковий пункт – це побілка стволів. Відкладати до весни не варто, тому що осінння побілка захищає дерева від опіків та морозобоїн. Використовуються як фарби, так і народні суміші на основі вапна та глини.
3. Підживлення
Без осіннього підживлення сад зачахне, і врожай з кожним роком буде гіршим і гіршим.
Восени наголос потрібно зробити на фосфорні та калійні добавки. З органіки вноситься компост чи перегній. Азот восени виключають повністю.
4. Обробка
Навіть якщо сад не хворів, а шкідників не було помічено, проводиться профілактична обробка. Виконується також після листопада до настання морозів. Обробляють стовбур, гілки, ґрунт у приствольному колі.
Восени можна сміливо використовувати хімічні розробки, оскільки ризик заподіяння шкоди корисним комахам чи майбутньому врожаю виключено.
5. Перекопування
Ґрунт у пристовбурному колі потрібно обов’язково прополоти, очистити від падалиці та листя, розпушити.
6. Мульчування
Обов’язкова процедура щодо всіх плодових чагарників та висаджених цього року саджанців. Використовується торф, ялиновий лапник або компост. Листя і солому городники використовувати не радять, тому що під нею часто заводяться шкідники та миші.
7. Полив
Процедура називається вологозарядною та обов’язковою для сухої осені. У сухому ґрунті рослини зимують гірше. Молодим деревам (1-3 роки) потрібно 3 відра на корінь, деревам 4-10 років 7 цебер, а старше 10 років 12 цебер.
8. Прибирання
Обов’язково потрібно прибрати залишки листя та гілок у саду. Весь цей матеріал може стати добривом лише у компостній ямі. У саду він лише допоможе перезимувати грибкам та комахам шкідникам.