Прийнято вважати, що сім’я — це опора, тил і місце, де тебе завжди зрозуміють. Але дослідження свідчать: саме близькі часто стають джерелом найсильнішого стресу, пише Pixelinform.
Американські вчені з університетів Нью-Йорка та Массачусетсу включили дітей до списку найбільш дратівливих факторів у повсякденному житті. Під час експерименту учасники розв’язували математичні задачі під фонові звуки — і саме дитячий плач знижував їхню концентрацію на 30%.
Ізраїльські дослідники з Інституту Вейцмана пішли далі й виявили: хімічна речовина гексадеканал, яка виділяється через шкіру немовлят, здатна впливати на поведінку дорослих. Жінки, що контактували з нею, у грі проявляли на 40% більше агресії. Висновки опублікували в журналі Science Advances.
Але не тільки діти стали фігурантами рейтингу. У дослідженні за участі понад 2000 осіб, яке ініціювала одна з компаній побутової техніки, третина респондентів визнали: найбільше їх дратують саме партнери або подружжя. Психологи з Університету Ланкастера підтвердили це: половина опитаних заявили, що чоловік або дружина дратує більше, ніж керівник на роботі.
Інше масштабне опитування, результати якого оприлюднив American Sociological Review, залучило понад 1100 людей з різних країн. Виявилося, що друзі, сусіди та колеги викликають менше негативу, ніж родичі. Особливо рідко стають “триґерами” чоловіки в родині — батьки, брати, дядьки.
А от жінки — у топі антирейтингу. Люди віком за 50 найчастіше скаржаться на надмірну опіку з боку матерів. Молодь же частіше вказує на конфлікти із сестрами чи дружинами. Причина — в емоційній залученості жінок: прагнення допомогти й контролювати часто сприймається як тиск.
Це ще раз доводить: навіть найміцніші сімейні зв’язки не гарантують відсутності напруження. А чим ближчі стосунки — тим більше шансів, що вони перетворяться на джерело стресу.