Питання рідних та друзів «коли вже одружишся», «чи скоро заміж» і фразочки на кшталт «годинники цокають» чули, мабуть, кожна самотня дівчина та холостяк старше 30.
У суспільстві дуже сильні стереотипи, що сім’я — це обов’язково, що кожен має вийти заміж, одружуватися та народжувати дітей. Але насправді, для багатьох самотність — це цілком усвідомлений вибір. І варто з розумінням ставитися до тих, хто не хоче одружуватися і мати нащадків.
Дослідження показують, що усвідомлену самотність вибирає набагато більше дорослих людей, ніж ми думаємо. І це абсолютно нормально. Але як дізнатися, чи ви є одним з них?
Три ознаки того, що ви, можливо, вовк-одинак, назвав психолог Марк Треверс.
Ви не уявляєте себе у ролі батька
– Більшість людей відчувають прагнення продовження роду та створення сім’ї. Але біологія та еволюція — не єдині фактори, що діють. Багато людей вважають за краще присвятити своє життя іншим речам, а не народженню дітей. І в цьому немає нічого поганого. Головне, щоб ви були послідовними у своєму бажанні і вірними собі, — каже психолог Марк Треверс.
Експерт радить поставити собі питання, якщо ви роздумуєте про створення сім’ї та народження дітей: «Це те, чого хочу саме я або те, чого вимагають від мене суспільство та інші люди?».
Вчені вивчили рівні щастя батьків та небатьків. Виявляється, останні частіше відчувають миттєве щастя, а ті, хто має дітей, швидше говорять про почуття задоволення життям.
– Зовсім не очевидно, що один вид щастя кращий за інший — насправді все залежить від вас і ваших особистих цілей, – Звертає увагу психолог. — Якщо ви менше стурбовані підбиттям підсумків свого життя загалом і вам подобається жити тут і зараз, відчувати радість моменту, то народження дітей або навіть довгострокові стосунки можуть бути для вас неправильними — принаймні у цей момент вашого життя.
При цьому експерт попереджає, що не варто ігнорувати біологічні реалії на користь якогось ідеалізованого чи стилізованого бачення того, як має виглядати ваше життя.
– Людська природа влаштована так, що ми шукаємо і підтримуємо тривалі інтимні стосунки, і їхня відсутність цілком може викликати у деяких людей каскад негативних емоцій, – зазначає Марк Треверс. — І завжди треба пам’ятати, що якщо ви вибираєте усвідомлену самотність, ви зовсім точно іноді відчуватимете почуття самотності, смуток, сум і так далі.
Ви сильно орієнтовані на кар’єру
Кетрін Хепберн говорила: «Я була б жахливою матір’ю, тому що я велика егоїстка», Патрісія Каас заявила: «Я повинна визнати, що обрала кар’єру…», а Рене Зелвегер розповіла, що впевнена, що їй не сподобалося б материнство і що вона просто приймає життя таким, яким воно є, день за днем.
– У цьому немає абсолютно нічого поганого, – каже психолог. — Ми всі по-своєму егоїстичні, і нормально бути зосередженим на своєму житті та своїй кар’єрі настільки, що ви насправді не цікавитеся любов’ю чи стосунками. Навіть дослідження показують, що робота важливіша для нашого щастя, ніж наявність чоловіка.
Експерт запевняє, що було б неправильно, якби людина, яка мріє досягти висот у професії, побудувати кар’єру, раптом вирішила відмовитися від своїх амбіцій через те, що втомилася від питань «коли вже заміж вийдеш» і, піддавшись зовнішньому тиску, створила сім’ю.
– Подібні помилки можуть переслідувати протягом довгих років, – визнає психолог.
Ви подобається бути не «як усі»
– У більшості країн вважається нормою моногамія, шлюб і життя в сім’ї, але деякі люди вважають за краще йти проти течії, – каже психолог Марк Треверс. — Вони почуваються комфортніше, якщо реалізують свою свободу «нетрадиційними» способами. Це частина їхньої особистості!
Як дізнатися, чи ви є одним із цих людей? Спробуйте просто розібратися в самому собі. Є п’ять основних характеристик особистості. Ці якості справді визначають наш характер:
- екстраверсія (наскільки людина комунікабельна, життєрадісна, ініціативна, незалежна і готова до пригод),
- доброзичливість,
- сумлінність (наскільки людина організована),
- невротизм (емоційна стабільність людини),
- відкритість – у тому числі до нового досвіду, творчості.
– Відкритість може передбачити вашу схильність до альтернативного (не сімейного) способу життя,- каже психолог. — Люди з вищим рівнем відкритості схильні до вільнодумства. Швидше за все, у них прогресивні уявлення про секс та сексуальність, вони цікавляться новим, цінують красу та естетику, їм подобається подорожувати, дізнаватися про нові речі, відкривати для себе нові ідеї та приймати точку зору інших. З іншого боку, люди з низьким показником відкритості особистості, як правило, конформісти, дотримуються правил і з більшою ймовірністю дотримуються соціальної ієрархії.
Рішення вступити в довгострокові відносини або створити сім’ю — одне з найважливіших для людини, впевнений експерт.
– Тому варто розібратися в собі, і не шкодувати на це часу — чи маєте ви бажання мати дітей, які ваші кар’єрні амбіції, а також проаналізувати основні риси характеру. Це допоможе вибрати правильний життєвий напрямок, – рекомендує психолог.