“Мед на губах – сила в тілі”, “мед на столі – здоров’я в сім’ї” – негативні приказки про мед знайти дуже складно. Ну, хіба що про ложку дьогтю, але там справа зовсім не в бджолиному продукті. Існують сотні народних рецептів про те, як лікуватися медом, його рекомендують приймати внутрішньо, зовнішньо, робити аплікації та компреси. При цьому мед не такий вже й нешкідливий.
За калорійністю мед лише трохи поступається цукру, тому вживати його варто в помірних кількостях. Без шкоди для здоров’я та фігури на день слід з’їдати не більше 1,5 столові або 3–4 чайні ложки меду. Краще – у першій половині дня, щоб організм встиг спалити надлишки калорій.
Якщо при цьому ви їсте цукор, кількість меду слід скоротити. Наприклад, їсти по дві чайні ложки того й іншого.
При цьому користь меду це не заперечує. У ньому багато вуглеводів, що робить його чудовим джерелом енергії. Містяться в ньому і різні мікроелементи, і корисні кислоти – яблучна, лимонна, молочна. І тим не менш його навряд чи можна вважати суперфудом.
Вміст вітамінів у меді досить скромний. Особливо якщо порівнювати із фруктами та овочами. Поповнити нестачу вітамінів за допомогою цього продукту неможливо: для цього потрібно з’їсти кілька кілограмів.
Меду прийнято приписувати і лікувальні властивості, що справедливо. До його складу входять біологічно активні речовини фітонциди, що мають антибактеріальну властивість.
Мед справді здатний допомогти при хворому горлі чи кашлі. При цьому вживати його варто у невеликих кількостях та у чистому вигляді.
А ось користь меду з чаєм при застуді дуже перебільшена: у гарячій воді продукт втрачає корисні властивості. Аналогічний ефект на мед мають і низькі температури: у холодильнику продукт перетворюється на чисті вуглеводи. Тому зберігати його слід за кімнатної температури.
Мед досить корисний для серцево-судинної системи. Він допомагає нормалізувати артеріальний тиск, причому як підвищений, так і знижений. Продукт дозволяє знизити рівень холестерину в крові, що також є важливим для здоров’я судин.
Мед благотворно впливає на обмін речовин в організмі за рахунок стимуляції вироблення гормону адипонектину, що підвищує чутливість клітин до інсуліну та нормалізує цукор у крові. Тому мед корисно їсти при діабеті, за умови, що він вписується в загальну добову дозу солодкого.
Нарешті, до складу меду входять органічні сполуки флавоноїди та фенольні кислоти, що мають антиоксидантну властивість. Таким чином мед допомагає підтримувати імунну систему та захищає клітини організму.
Кому не можна їсти мед
Незважаючи на всю користь, є чимало протипоказань для вживання меду:
- це високоалергенний продукт, навіть незначна порція здатна викликати тяжку алергічну реакцію;
- кислоти, що містяться в меді, можуть спровокувати загострення гастриту та виразкової хвороби, тому його рекомендують вживати з обережністю людям з порушеннями в роботі шлунково-кишкового тракту;
- у дітей до року може спровокувати сильну алергію, тому мед категорично заборонено малюкам до одного року.
Який мед кращий
З погляду здоров’я віддавайте перевагу меду в сотах. У такому вигляді він краще зберігає корисні властивості.
Якщо ж говорити про інші види меду, то найкориснішим вважається гречаний мед. У порівнянні з іншими сортами він містить більше білків та мікроелементів. Він також відрізняється вищим вмістом заліза, що корисно при анеміях та низькому гемоглобіні.
А ось до модного збитого меду варто ставитись насторожено.
При збиванні в суфле мед зберігає свої корисні властивості, але тільки якщо виготовлено його з якісної сировини. Тут на перший план виходить наступна проблема: найчастіше такі ласощі виробляють із меду соняшнику. Це найдешевший і найбідніший за складом різновид меду який до того ж може містити залишки хімікатів для обробки соняшника. Недобросовісні виробники також додають різні емульгатори та стабілізатори.
Ягоди чи шматочки фруктів у складі також не дають жодної користі для здоров’я. Отже, якщо хочеться заповнити запас вітамінів, краще вибрати свіжі або хоча б заморожені ягоди.
Мед у сотах здатний зберігається до 10-15 років, якщо тримати його в прохолодному темному місці у скляній банці. Термін зберігання рідкого меду менше – не більше двох років. Зацукрований мед їсти можна. Утворення кристалів цукру – це природний процес, що свідчить про натуральність меду.