Циркадні ритми розділили людей на два основні хронотипи: «жайворонків» — тих, для кому ранок у радість і «сов», які віддають перевагу нічному місту. Останніх, до речі, набагато більше: статистика каже, що таких близько двох третин.
За словами психологів, від наших внутрішніх біологічних годинників залежить не тільки час активності. Вони також можуть багато розповісти про характер людини.
— Люди, які звикли до вечірнього способу життя, зазвичай погано вписуються у соціальну структуру звичайного робочого дня, — пояснює психолог Клер Стоун. — Їхній циркадний ритм не вкладається в режим «з 9 до 17».
За словами експерта, оскільки пік активності «сов» припадає на вечір, вони мають більше простору для творчого мислення. І вони частіше готові виходити за межі та розсувати кордони.
– Такі люди демонструють підвищений рівень екстраверсії, вони дуже товариські, – каже Клер Стоун. – Таких, до речі, більшість.
При цьому «сови», на думку психологів, більш вразливі та відкриті для почуттів та емоцій.
Ну а якщо ви «жайворонок» і рветесь в бій, коли у всіх інших в очах ще тільки мрії про ранкову каву, можете вважати себе щасливою, здоровою і продуктивнішою людиною.
– Ранні пташки краще адаптуються до повсякденного трудового життя, – каже доктор Стоун. — Їхні циркадні ритми добре вписуються у стандартний режим. При цьому такі люди частіше прагматичні, мають аналітичний склад розуму, вони більше довіряють своєму досвіду і тому, що вони самі бачили або відчували.
Загалом, найкращі працівники виходять із «жайворонків» — вони організованіші, частіше доводять справи до кінця та об’єктивно оцінюють ситуацію, а також вміють подобатися іншим людям та впливати на них.
Але при цьому найуспішніші люди, як кажуть експерти, все одно виходять з «голубів» — цей хронотип іноді виділяють деякі вчені і він є гібридом «сов» і «жайворонків».
– За таким режимом живе, наприклад, Ілон Маск, – каже психолог. — Як правило, він лягає після опівночі, встає о 7-й ранку і відповідає на електронні листи.
Сова чи жайворонок?
Звісно, провести грань з точністю до хвилини не вийде. Але лікарі та дослідники пропонують орієнтуватися на такі часові межі.
- Жайворонки: можуть встати о 4-6 годині ранку, о 8-10 годині вечора вже хочуть спати. Вранці прокидаються легко, зміни у режимі дня сприймають болісно.
- Голуби: їх підйом о 6-8 ранку, засипають вони в проміжок з 10-ї вечора до півночі. Найкраще почуваються близько 10 години ранку і близько 4 години вечора, а найгірше — в районі обіду.
- Сови: раніше 8-10 ранку їх краще не будити, зате раніше за півночі в ліжко не загнати. Їхнє друге дихання відкривається ближче до вечора.
За підрахунками вчених, сов набагато менше, ніж жайворонків — лише 9 відсотків проти 27. Інші відносяться до змішаного типу.