Маніпуляція – це спроба впливати на іншу людину, не застосовуючи фізичної сили, повністю або частково володіти її психікою, керувати емоційною сферою, думками та поведінкою виключно заради своїх цілей.
Які цілі бувають у маніпулятора?
- Підживлюють его. Позиція «Я» вища, сильніша, крутіша, розумніша. Із цієї позиції йде тиск. Ця мета працює між найближчими партнерами: батько-дитина, чоловік-дружина, вчитель-учень;
- Емоційні. Коли одному потрібно скинути негатив на іншого, щоб виявитися краще. Така мета працює тільки у тих відносинах, де люди відчувають емоційну залежність, пов’язані один з одним;
- Фінансові. Сюди як приклад можна віднести класичне банківське «ми оформили вам картку в подарунок» та замовчування про те, що це кредитна картка;
- Розважальні. Практично у кожному дорослому суспільстві існує людина, яка любить уявляти оточення пішаками, а себе великим шахістом. Плітки, дружба проти когось, все для власної вигоди — все це маніпуляції.
Як зрозуміти, що ви стали жертвою вправного ляльковода-маніпулятора?
- Як правило, перше, що ви станете відчувати – це незрозумілий тягар, спустошення після спілкування і бажання сховатися.
І це той самий випадок, коли тіло не бреше. Воно підказує вам — тут вас вичавлюватимуть і використовуватимуть.
А ще завжди буде присутнє почуття провини. Головою ви можете розуміти, що ні в чому не винні, але вас уже затягує в цю вирву, створену маніпулятором.
- Ви розумієте, що віддалилися від звичного кола спілкування і давно не займалися тим, що дійсно приносить вам задоволення: «Навіщо нам їхати до батьків, вісім годин у дорозі, давай краще проведемо незабутні вихідні удвох!»; «Тобі не здається, що збиратися і грати в натовп трохи по-дитячому? Мені здавалося, ти зріліший».
- Вам передають, що сказали про вас за вашою спиною. Найчастіше ці відгуки вбивають у вас будь-яке бажання спілкуватися, перебувати в компанії спільних друзів: «Пам’ятаєш, ти турбувалася про Тетяну на минулій вечірці, коли вона відчула себе неважливо? Вона сказала, що ти, як її матуся, від якої вона втекла ще у 16 років». Мета маніпулятора тут – відрізати вас від кола знайомих, буквально посадити на ланцюг та зневоліти.
- Правила та домовленості тільки для вас. Ви повинні прощати його холодність, зради та інтрижки, тому що «багато працюєте/приділяєте час дитині». Як тільки кинетесь усувати проблему і конструктивно її вирішувати, з’ясується, що цього недостатньо. Список претензій та причин для головомийки нескінченний;
- Ваше життя із маніпулятором буде постійним змаганням. Захворіли і потребуєте турботи? Він також поскаржиться на погане самопочуття. Почали малювати? Скаже, що у п’ятому класі малював краще й одразу намалює на вашому полотні. Маніпулятор не виносить конкуренції ні в чому.
- Маніпулятор важко мириться з мінливістю долі. То мама забула спекти торт на день народження, то колега підставив, а він вважав його другом, то сестру любили батьки більше. Це все варіант норми, коли це йдеться до місця і без постійного страждання. Коли це мусолиться без кінця і краю, коли всі навколо негідники, а він Д’Артаньян — червоний прапор.
- Ви найжахливіша людина і всі біди через вас. Якби півночі не крутилася, він би не спізнився. Якби нагадали взяти обід, він би не поїв у їдальні біля роботи і не отруївся. Маніпулятор буквально напихає вас почуттям провини.
- Будь-яка сварка закінчує бойкотом та ігнором. Ось ці мовчанки по кілька тижнів ні що інше, як безпідставне нав’язування своєї думки та емоційне насильство. Будь-яка нормальна людина почувається дискомфортно, коли партнер раптом стає німим.
Найкраща боротьба з будь-якою маніпуляцією — це пам’ятати про себе: розставляти пріоритети, не давати себе образити, не дозволяти нав’язувати почуття провини, поважати себе і свою думку. І найголовніша протиотрута — це стабільна самооцінка та усвідомлення своїх особистих запитів та кордонів, які ви не готові рухати за бажанням іншого.