Вальпургієва ніч – не просто чергова дата у календарі. Це чарівний час. Цієї ночі жителі Північної Європи та Скандинавії згадують свої яскраві традиції. У Швеції, наприклад, вулиці наповнюються звучанням народних пісень, і численні багаття розгоряються вночі. А в Німеччині цього чарівного вечора люди перетворюються на персонажів із казок, шумно грають і жартують, щоб прогнати злих духів. Вони прикрашають свої будинки гілочками, а також залишають на порозі «анкеншніт» — шматочки хліба, просочені медом та маслом, на знак подяки добрим духам за захист та достаток.
Історія свята
У Фінляндії Вальпургієва ніч отримала своє унікальне ім’я — Ваппу — і стала одним із найграндіозніших свят у країні. Історично це день, коли фінська аристократія відзначала настання весни. Але з часом, наприкінці ХІХ століття, свято почали активно відзначати й інші. Вечір 30 квітня стає часом веселощів. Карнавальні гуляння переносяться наступного дня, часто набуваючи сімейного характеру. Друзі та родичі збираються на пікніки у парках.
Коріння цього свята сягає давніх язичницьких обрядів, пов’язаних з родючістю і приходом весни. Після того, як норвежці прийняли християнство, язичницьке свято почало переплітатися з легендою про святу Вальбургу — черницю англійського походження, яка проживала в монастирі Хайденхайм у Німеччині і пізніше стала його настоятелькою. Вважалося, що Вальбурга мала зцілюючу силу і допомагала місцевим жителям позбутися хвороб.
Що можна і потрібно робити у Вальпургієву ніч
Запалюйте багаття (в безпечному місці)
У Вальпургієву ніч по всій Швеції палахкотять великі вогнища, їх полум’я пронизує нічне небо, навколо них збирається безліч людей. Ці вогнища, відомі як «Majbrasor», займають центральне місце у святкуванні, символізуючи світло та життя, які приносить весна, та очищення від старого, щоб звільнити місце для нового.
Ці вогнища також нагадують про давні традиції відлякування злих духів і вітання весняного тепла. Місцеві громади збираються навколо цих маяків, діляться історіями та колективною радістю від оновлення сезону.
Збирайтеся всією родиною
У це свято скандинави беруть участь у парадах, музичних виставах та традиційних танцях, створюючи атмосферу радості та єднання. Сім’ї та друзі збираються разом, їхні обличчя освітлені відблисками вогнищ, і вони вітають квітучий сезон. Хори співають традиційні пісні, багато хто бере участь у бенкетах, танцях і веселих посиденьках. Весна розпускає свої яскраві фарби, і Вальпургієва ніч перетворюється на жваве святкування життя та оновлення.
Вбирайтеся
Вальпургієва ніч у Німеччині поділяє традицію багать зі Швецією, але включає додатковий елемент — перевдягання, щоб відігнати злих духів. Те саме у Фінляндії: вулиці оживають завдяки барвистому карнавалу. Це як Хелловін — нарядіться в когось ще страшнішого, ніж найстрашніший дух!
Влаштуйте бенкет
Яке ж свято весни та достатку без великого столу? Зберіться приємною компанією і приготуйте шикарну вечерю із сезонних продуктів. Свіжі овочі, фрукти, багато хліба та м’яса – обов’язкова складова.
Що не можна робити у Вальпургієву ніч
Не сваріться
Злі духи ласі на негатив, сварки та конфлікти. Будь-які розбіжності припиняйте на початковій стадії – все можна вирішити потім.
Не сидіть на дієті
Якщо ви дотримуєтесь дієти не з медичних міркувань, то цього вечора зі спокійною душею влаштуйте собі читміл. Бажання привести свою фігуру в ідеальний стан до літа зрозуміле та похвальне. Але саме цієї ночі голодувати і в чомусь себе обмежувати — погана прикмета. Адже це свято достатку та радості життя.