Психологи кажуть: у таке замкнуте коло потрапляє більшість людей. Не набереться навіть 10% тих, хто в середині січня вже перебуває на шляху виконання своїх цілей. Ну, справді, спочатку ви 10 днів відзначаєте. Потім ще 3 тижні заощаджуйте залишки грошей — до наступної зарплати. На сезон оновлення зовсім не тягне.
– Насправді січень – найгірший місяць для роздумів про зміни, – каже клінічний гіпнотерапевт та психотерапевт Жаклін Карсон. — Я раджу своїм пацієнтам відмовитися від новорічних рішень та планувати перезавантаження у вересні.
Експерт пояснює: осінь — найвдаліший час для нових починань. Це початок навчального року, кінець літніх канікул. Тобто ми з дитинства підсвідомо розуміємо, що новий цикл — це з вересня до травня. Тому такий час є природнішим для планування справ, тоді як літо — це час підбивати підсумки та відпочивати.
– Наша підсвідомість із самого раннього віку запрограмована на те, що вересень – це “початок всіх почав”, – каже Жаклін Карсон. — Це пора року з максимальною продуктивністю. До того ж ми ще сповнені сил після відпустки, а дні не настільки короткі та похмурі, щоб стомлювати нас.
Інший позитивний момент у тому, що до зими — до тих новорічних канікул — у вас вже швидше за все буде виконана частина плану. І вийде відпочити та відновитися. При цьому про осінні цілі ви швидше за все не заявлятимете так голосно, як про новорічні. А отже рідні не давитимуть на вас, нагадуючи, що ви планували кинути палити, схуднути чи зайнятися спортом.
З Жаклін погоджується і корпоративний психолог Джеремі Снейп. Він пояснює: переорієнтація після літа дуже відрізняється від січневого ритуалу постановки цілей.
– Цілі, які ми ставимо у Новому році, здаються більш амбітними та мрійливими, і в результаті їх рідко комусь вдається досягти, – каже він. — Нашому мозку простіше зосередитись на контрольованих процесах зараз, ніж судомно думати, як реалізувати новорічне прагнення «стати мільйонером».
Як правильно ставити цілі
- Не треба кидатися міняти все й одразу. Перше, що потрібно зробити, — оцінити кожну сферу свого життя (родина, кар’єра, фінанси, спілкування, здоров’я) за шкалою від 1 до 10.
- Далі треба зрозуміти, яку сферу ви хочете змінити насамперед. Але не різко до десятки, а хоча б на один пункт, наприклад, із 5 до 6.
- Продумайте заздалегідь, як ви збережете досягнення, якщо мети досягнуто.
- Приготуйтеся до того, що через тиждень вам захочеться все кинути і повернутися до колишніх звичок. Це нормально.
Людям простіше дотримуватись вже знайомої рутини, навіть якщо вона не приносить користі – так легше жити. Спроба щось змінити вимагатиме певних зусиль, особливо, якщо доведеться вийти із зони комфорту
- Намагайтеся орієнтувати цілі на позитив, а не на уникнення. Тобто не «я не їстиму після шести», а «я постараюся скоригувати режим харчування».
- Усі цілі мають бути досяжними та конкретними, щоб ви могли відслідковувати свій прогрес. “Заробити багато грошей” – це круто, але складно зрозуміти, що таке “багато” і коли це “багато” має з’явитися. А ось мета “збільшити свій дохід до 40 тисяч гривень на місяць за півроку”, – з цим вже можна працювати.
- Якщо вам потрібна зовнішня мотивація, поділіться своєю метою з однією близькою людиною і попросіть її раз на два тижні питати, які у вас успіхи.