Ряд досліджень, проведених за останні 20 років, демонструють, що люди з більш позитивним ставленням до старіння в цілому живуть довше і власними силами здоровіше, ніж ті, хто сприймає цей процес негативно.
Також у дослідженні, результати якого були опубліковані в JAMA Network Open, говориться, що у тих, хто більшою мірою задоволений старінням, ймовірність смерті з будь-якої причини протягом чотирьох років була на 43% нижчою. Крім того, у таких людей був нижчий ризик розвитку діабету, раку, хвороб серця, появи інсульту. Також мозок у них працював краще, вони частіше займалися спортом і рідше стикалися з проблемами зі сном, були в цілому менш самотні, більш цілеспрямовані та позитивні, рідше страждали на депресію.
Ось як можна виробити оптимістичне сприйняття старіння.
- Будьте цілеспрямованими. Після виходу на пенсію постарайтеся знайти заняття, які будуть відповідати вашим цінностям. Наприклад, якщо у вас у пріоритетах сім’я, то допомагайте з вихованням онуків. Можна спробувати себе й у волонтерській діяльності.
- Відкидайте негативні стереотипи про старіння. Відповідно до досліджень, такі стереотипи можуть зашкодити як фізичному, і розумовому здоров’ю людини. Національний інститут старіння також стверджує, що фізичні вправи здатні зменшити ймовірність розвитку серцевих хвороб, гіпертонії, діабету другого типу, поліпшити сон, знизити ризик падінь.
- Залишайтеся соціально активними. Через соціальну ізоляцію та самотність у вас з більшою ймовірністю погіршиться фізичне та психічне здоров’я, підвищиться ризик інсультів, інфаркту, виникне незадоволеність життям, депресія, з’являться труднощі у повсякденному житті, сформується низька самооцінка. Тому важливо заводити нові знайомства.
- Спробуйте нове. Ви можете або навчати інших, що вже вмієте, або пробувати щось, що не пов’язане з важкими фізичними навантаженнями. Крім того, згідно з науковими дослідженнями, літні, які набувають нових навичок, можуть покращити пам’ять, підвищити самооцінку та загальну якість життя.