Загальний улюбленець півонія може змагатися за популярністю навіть із королевою квітів трояндою. Не дивно, що довкола них виникло стільки міфів. А чи ви чули про них?
Запашні, пишні, фотогенічні — і такі бажані півонії! Перед цими найніжнішими запашними бутонами неможливо встояти. Ми зібрали сім міфів: з’ясуємо разом, які з них правдиві, а які вигадані.
Міф 1: півонія – істинно жіноча квітка
Неправда! Так може здатися, тому що півонії буквально зводять дівчат з розуму і у багатьох дам ця квітка займає почесне місце у списку улюбленців. Проте, згідно з давнім китайським вченням, півонія — носій чоловічої енергетики, символ імператора та чоловічого початку Ян.
А в Стародавній Японії півонія була знаком самураїв: він уособлював бездоганну стійкість, честь і силу духу, тому зображення квітки часто наносили на обладунки. Існує навіть красиве японське прислів’я: «в бою шукай велику квітку», що означає «шукай великої слави, йди на ризик».
До цього дня в Азії вважають, що і живі, і намальовані півонії притягують до будинку багатство та процвітання.
Міф 2: півонію називають капустою у світі квітів
Почасти це правда, адже знаменитий мандрівник Марко Поло півонії так і охарактеризував: «квіти завбільшки з качан капусти». У деяких сортів діаметр бутонів досягає 25 см. Для порівняння: середній розмір звичайної білокачанної капусти — 30 см, звідси і асоціація з овочом.
Серед сортів-рекордсменів за пишнотою – Паула Фей, Банкер Хілл, Принцеса Маргарет і, звичайно, загальна улюблениця Сара Бернар.
Міф 3: настоянки з півонії бадьорять не гірше за кофеїн
З точністю навпаки! Настоянки з півонії і листя протягом століть використовують як седативний, протисудомний засіб. На Заході з часів античності екстрактом півонії лікували головні та зубні болі, а відвари застосовували при нервовому збудженні та інших недугах. Саме тому півонові кущі часто трапляються на території європейських монастирів.
Півонові пелюстки активно вживають як ласощі: їх підсушують, підсолоджують і додають у чай, лимонади, салати, бобову пасту і пироги.
Міф 4: півонія пов’язана з м’ясом кабана
Дивно, але це правда! Японською півонія — «ботян», і так само досі називають нарізану свинину.
На початку XVII століття Японії діяла заборона вживання м’яса живих істот: худоби, диких тварин, риб, птахів і навіть комах. У міру того, як закон посилювався, і покарання ставали дедалі суворішими, городяни від відчаю почали використовувати для м’яса квіткові евфемізми.
Так, конину називали квітками сакури, куряче м’ясо — дубовим листям, а м’ясо дикого кабана — півонією, оскільки тонко нарізані скибочки свинини схожі на пелюстки. Цей «м’ясний сленг» укорінився в мові і використовується донині.
Міф 5: піоноподібні троянди та махрові тюльпани – родичі півонії
І те, й інше — міф. Махрові тюльпани з’явилися в результаті мутації, яку вивчають ботаніки досі. Через такий генетичний «збій» усередині бутону виростають додаткові пелюстки і формується другий поменший бутон, тому білий махровий тюльпан виглядає як «молодший брат» півонії Дюшес де Немур. А ще вони цвітуть приблизно в той самий час, з середини травня по червень.
Півоноподібні троянди теж не мають жодних споріднених зв’язків з півонями, а називаються так лише через пишні бутони. Вперше такий сорт вивів американський селекціонер Девід Остін у 1961 році. Для цього він схрестив флорибунду з галльською трояндою.
Міф 6: півонії змінюють колір під впливом температури
Колір не змінюють, але розміри – цілком: чим тепліше в приміщенні, тим швидше півонові бутони розкриваються. Невелика хитрість: якщо потрібно довше зберегти півонії закритими, їх поміщають у холодильник за температури не нижче 5 градусів.
А ось півонії сорту Корал Сансет, наприклад, змінюють відтінок у міру в’янення. З яскраво-коралових бутони поступово стають персиковими, потім жовтувато-вершковими, а на пелюстках виявляються химерні відтінки та градієнти.
Міф 7: півонії цвітуть лише у травні та червні
Це не правда. Хоча сезон півонії традиційно триває з середини травня до початку серпня, завдяки працям селекціонерів цей термін вдалося продовжити аж на два місяці. Деякі сорти можна знайти у продажу починаючи з квітня і до кінця літа. А в японському місті Фукуок є цілий сад, який називають «півоновим дивом». Півонії там цвітуть у лютому, а захищають ніжні бутони від снігу кумедні солом’яні ковпачки.
Незалежно від термінів цвітіння початок червня – найкращий час, щоб прикрасити дім свіжими півоніями. Вони не встигають набриднути, адже з приходом літа у флористичних магазинах з’являється все більше різноманітних сортів. Приємно піддатися «півоновій спокусі» і порадувати себе та близьких.