Землетрус магнітудою 7,8, який спустошив південно-центральну Туреччину та північну Сирію, не пошкодив стародавнє місце Гебеклі-Тепе, стверджують там дослідники.
Землетрус стався тиждень тому з епіцентром на захід від Газіантепа, Туреччина; його можна було відчути навіть на Кіпрі та в Лівані. Число загиблих на даний момент перевищує 40 000, і більше мільйона людей лише в Туреччині були переміщені, повідомляє The New York Times.
Стихія завдала значних збитків недавнім будівлям у Туреччині, що спричинило млинцевий обвал нових будівель. Але він також частково зруйнував старі споруди, як-от замок Газіантеп, 2000-річну фортецю приблизно за 80 миль на південь від початкового епіцентру землетрусу.
Пошкодження старих об’єктів змусило багатьох занепокоїтися щодо інших об’єктів археологічної та культурної спадщини в Туреччині та Сирії, які охоплюють тисячі років історії людства. Такі міста, як Алеппо та Антак’я (що розташоване на руїнах Антіохії), були центрами людської цивілізації протягом тисячоліть, і там досі тривають активні археологічні розкопки.
Мабуть, найвизначнішим із цих місць є Гебеклі-Тепе, неолітичне місце з мегалітичними спорудами в горах Гермуш у Туреччині. Ґобеклі-Тепе є найдавнішим відомим мегалітичним місцем, побудованим Homo sapiens, що робить його фундаментальною частиною людської історії. Його також називають найстарішим релігійним місцем або найстарішим храмом. Загалом вважається, що Ґобеклі-Тепе мало церемоніальне призначення, а не поселення.
У своїй заяві команда дослідницького проекту Göbekli Tepe підтвердила новини, спочатку повідомлені Головним управлінням культурних цінностей і музеїв Туреччини: що 11 500-річна споруда в південно-східній Анатолії не постраждала від недавнього землетрусу.
Місцезнаходження розташоване приблизно за 138 км на схід від Газіантепа, тобто в межах зони землетрусу. Хоча воно неушкоджене, іншим стародавнім місцям не пощастило. Окрім замку Газіантеп, постраждала стародавня цитадель Алеппо, яка нещодавно була пошкоджена під час громадянської війни в Сирії. Як повідомляє Reuters, сирійське управління старожитностей повідомило, що частини млина османської епохи завалилися, а частини мінарету на мечеті цитаделі впали.
У релізі турецького головного управління зазначено, що в регіональних музеях серйозних пошкоджень від землетрусу не було помічено, а колекції музеїв були в безпеці, що придушило побоювання щодо пограбування, а також пошкодження землетрусом. Однак глинобитні стіни в кургані Арслантепе, об’єкті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, сповзли через землетрус. Повідомлялося також про невеликі зсуви на стінах стародавнього міста Діярбакир, які були побудовані римлянами, і на вході до церкви Святого Георгія в Діярбакир.
Інформація про вплив землетрусу на об’єкти культурної спадщини все ще надходить — порятунок життів, очевидно, стоїть перед оцінкою стану цих споруд — але принаймні одна, Гебеклі Тепе, на щастя, неушкоджена.