Глибока темрява космосу насправді може бути не такою темною в нашій Сонячній системі.
Астрономи проаналізували понад 200 000 зображень, зроблених космічним телескопом Хаббл NASA, виконавши десятки тисяч вимірювань, щоб спробувати знайти залишкове фонове світіння на нічному небі. Проект називається Skysurf, він базується в Університеті штату Арізона та залучає дослідників там і з усього світу.
Команда зібрала дані із зображень, а потім відняла світіння планет, зірок, галактик і навіть ефірного зодіакального світла, тобто світла, що відбивається від пилу в нашій Сонячній системі.
Після врахування всього цього все ще залишався крихітний шматочок залишкового світіння або «світла-примари», яке дослідники описують як еквівалентне світінню 10 світлячків, поширених по всьому нічному небу.
«Ми вважаємо, що це локальне явище, яке походить далеко за межі Сонячної системи», — пояснив дослідник ASU Тім Карлтон у своїй заяві в четвер. «Це може бути новий елемент у складі Сонячної системи, про який висунуто гіпотезу, але кількісно не виміряно досі».
Провідне пояснення полягає в тому, що світіння походить від раніше неврахованої сфери пилу, залишеної незліченними кометами, що мандрують Сонячною системою з усіх боків.
Відкриття задокументовано в кількох дослідженнях. Два були опубліковані в Astronomical Journal і ще один в Astrophysical Journal Letters.
Одне з досліджень проводилося під керівництвом Рогіра Віндхорста з ASU, який вказує на те, що понад 95 відсотків фотонів на зображеннях Хаббла походять із відстаней на нашій стороні Всесвіту, менше 3 мільярдів світлових років від Землі.
«З самого початку існування Хаббла більшість користувачів Хаббла відмовлялися від фотонів неба, оскільки їх цікавили слабкі дискретні об’єкти на зображеннях Хаббла, такі як зірки та галактики», — сказав Віндгорст. «Але ці фотони неба містять важливу інформацію, яку можна отримати завдяки унікальній здатності Хаббла вимірювати слабкі рівні яскравості з високою точністю протягом трьох десятиліть його життя».
І в межах цієї інформації Віндгорст та інші, можливо, щойно знайшли абсолютно нову частину ефірної архітектури, яка лежить в основі всієї нашої Сонячної системи.