Астрономи простежили слід вибуху парно-нестабільної наднової. Про це повідомляє прес-служба американської обсерваторії NOIRLab.
Найраніші зірки у всесвіті істотно відрізнялися від Сонця і подібних до нього світил, оскільки в їхньому складі не було металів (так астрономи називають будь-які елементи важчі за гелій). Метали утворилися лише під час термоядерного синтезу, і після вибухів перших зірок увійшли до складу наступних поколінь. Зірки без важких елементів можуть бути будь-якого розміру, і тому найдавніші світила могли бути в сотні разів важчими за Сонце. Однак жили такі зірки недовго, і закінчували своє існування у вигляді найпотужніших парно-нестабільних наднових.
Тепер Юдзуру Єсії з Астрономічного інституту при університеті Токіо та його колеги відкрили сліди спалаху такої наднової. Вона розташована у квазарі J1342+0928 на віддаленні 13 млрд світлових років від Землі. Квазари – це надяскраві астрономічні об’єкти, що є активними ядрами молодих галактик, але через червоне зміщення їх можна спостерігати в основному в радіодіапазоні. Ядро галактики J1342+0928 зараз із Землі виглядає так, яким воно було через 800 млн років після Великого вибуху.
Як зазначають дослідники, їх цікавило, чи були під час вибуху залізо, магній та інші атоми. Вони практично були відсутні в ранньому Всесвіті, оскільки масово з’являлися лише в зірках третьої популяції (перше покоління після Великого вибуху).
Аналіз випромінювання даного квазара показав, що у цій стародавній галактиці стався спалах, у ході якого виникло багато заліза у порівнянні з магнієм. Подібним чином, як показали наступні теоретичні розрахунки вчених, поводяться парно-нестабільні наднові, під час вибуху яких виникають оптимальні умови для формування більш важких ядер заліза.
Як сподіваються вчені, подальше вивчення J1342+0928 та подальші пошуки інших слідів вибухів парно-нестабільних наднових допоможуть прояснити, як ці потужні спалахи впливали на еволюцію хімічних елементів. Також вони дозволять астрономам скласти типовий портрет зірок третьої популяції, що породжували ці вибухи в перші епохи існування всесвіту.