Четвер, 19 Вересня

Повний місяць завжди був оповитий містичними уявленнями та міфами. Один із найпоширеніших міфів стверджує, що в період повного місяця люди частіше страждають на безсоння та гірше сплять. Але чи справді фази Місяця впливають на наш сон? Учені з різних країн намагалися дослідити це питання, використовуючи сучасні методи та технології. В результаті їхніх експериментів були отримані цікаві, а іноді й суперечливі результати.

Чи впливає повний місяць на сон?

Щоб дати відповідь на це питання, дослідники організували кілька досліджень, у яких аналізували вплив різних фаз Місяця на структуру сну, час засинання та тривалість відпочинку. Одне з таких досліджень, проведене у 2013 році в Швейцарії, продемонструвало, що в період повного місяця люди засинають пізніше та сплять менше. Згідно з цим дослідженням, під час повного місяця тривалість сну скорочується приблизно на 20 хвилин, а час засинання збільшується на 5 хвилин порівняно з іншими фазами.

Крім того, було помічено, що в учасників експерименту рівень мелатоніну, гормону, який відповідає за регулювання сну, знижувався в період повного місяця. Це може бути пов’язано з тим, що мелатонін реагує на зміни освітленості. Незважаючи на те, що дослідження проводилися в темних лабораторіях, де освітлення не могло вплинути на якість сну, рівень гормону все одно знижувався. Отже, світло Місяця не є єдиним фактором, що впливає на сон.

Протилежні результати інших досліджень

Проте, не всі наукові роботи підтверджують теорію про вплив повного місяця на сон. Наприклад, у дослідженні, проведеному в Швеції, яке включало аналіз понад 2000 людей, не вдалося виявити суттєвих змін у якості та тривалості сну в різні фази Місяця. Науковці не знайшли статистично значущих відмінностей між сном у період повного місяця та іншими фазами.

Подібні результати були отримані й у Великобританії. Дослідники не знайшли переконливих доказів того, що Місяць суттєво впливає на сон людей. Проте після додаткового аналізу даних чоловіків і жінок окремо виявилося, що повний місяць по-різному впливає на них. У жінок фаза швидкого сну (REM-фаза), під час якої ми бачимо сновидіння, скорочувалася в період повного місяця. У той час як у чоловіків, навпаки, REM-фаза подовжувалася.

Висновки та можливі пояснення

Отримані результати досліджень показують, що вплив Місяця на сон залишається спірним питанням. Одні дослідження вказують на те, що повний місяць може негативно впливати на якість сну та рівень мелатоніну, інші – спростовують ці висновки. Можливо, фактори, такі як індивідуальна чутливість до змін навколишнього середовища або психологічні очікування, також можуть відігравати важливу роль у цих процесах.

Зрештою, хоча деякі люди можуть відчувати зміни в якості сну під час повного місяця, наукове співтовариство поки що не дійшло єдиного висновку щодо цього феномену. Для повнішого розуміння цього питання необхідно провести подальші дослідження з більшою кількістю учасників та врахуванням додаткових факторів, які можуть впливати на сон.

Джерела:

  1. Cajochen, C., et al. (2013). Evidence that the lunar cycle influences human sleep. Current Biology.
  2. Wehr, T. A. (1999). Melatonin and the circadian rhythm of sleep. Journal of Biological Rhythms.
  3. Zimecki, M. (2006). The lunar cycle: effects on human and animal behavior and physiology. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.
  4. Smith, C., et al. (2014). Lunar influences on sleep: separate effects for men and women. Sleep Research Society.
Exit mobile version