Дослідження показало, що торфовища Конго є величезною вуглецевою «бомбою уповільненої дії», яка може бути викликана кліматичною кризою. Торф’яники не накопичують вуглець, а викидають його в атмосферу.
Вчені стурбовані тим, що глобальне потепління, спричинене діяльністю людини, може ще раз перевернути тендітну систему, прискоривши кліматичну кризу. Торф’яники, які охоплюють Демократичну Республіку Конго та Республіку Конго, є найбільшими у тропіках та займають 17 млн гектарів. Вони зберігають величезну кількість вуглецю – еквівалент трьох років глобальних викидів викопного палива. Їм загрожують знищення через лісозаготівлю та видобуток нафти та газу.
“Сьогодні ми знаємо, що ці торфовища дуже близькі до того переломного моменту, коли вони можуть викинути мільярди тонн вуглецю в атмосферу”, – сказав професор Саймон Льюїс з Університету Лідса, Великобританія та Університетського коледжу Лондона, а також старший автор дослідження.
“Це важливе повідомлення для світових лідерів, які зібралися на кліматичні переговори Cop27”, – зазначив учений.
Професор Корнель Еванго з Університету Кісангані в Демократичній Республіці Конго, який очолював експедиції зі збирання зразків торфу, сказав: «Торфяники більш вразливі, ніж ми думали, і кожен має зіграти свою роль у їхньому захисті. Країни, які забруднюють довкілля, мають швидко скоротити свої викиди вуглецю».
Міністр охорони навколишнього середовища Республіки Конго Арлетт Судан-Ноно заявила: «Як ніколи важливо, щоб багаті країни, які забруднюють довкілля, вкладали фінансові кошти на захист наших торфовищ, нашого біорізноманіття та місцевого населення. Якщо ми хочемо, щоб це гігантське сховище вуглецю не перетворилося на бомбу уповільненої дії, наші партнери повинні розуміти, що ця безцінна послуга планетарної екосистеми не може залишатися безкоштовною».