Астроном Жасмін Сінгх поділилася захоплюючим порівнянням найдавнішої фотографії Юпітера з будь-коли зробленого знімка планети, зробленого космічним телескопом Джеймса Вебба (JWST).
Найперша фотографія Юпітера була зроблена в 1879 році ірландським астрономом Агнес Мері Клерк, яка опублікувала її у своїй книзі « Популярна історія астрономії протягом дев’ятнадцятого століття»
The earliest image ever taken of Jupiter in 1879 vs. the most recent composite image of Jupiter taken by JWST: pic.twitter.com/we2HRTe49S
— Jasmine 🌌🔭 (@astro_jaz) August 27, 2022
Нещодавня фотографія JWST , зроблена 27 липня 2022 року, є складеним зображенням і має настільки дивовижну чіткість, що можна побачити танцюючі полярні сяйва Юпітера над обома його полюсами.
Порівняння пліч-о-пліч підкреслює, наскільки покращилася астрофотографія за останні 142 роки.
Фотографія 19-го століття зерниста, але все одно очевидно, що це Юпітер, завдяки характерним смугам на планеті, викликаним відмінностями в хімічному складі та температурі атмосферного газу.
Велика червона пляма
Ще однією унікальною особливістю Юпітера є його Велика червона пляма , постійна область високого тиску, яка породжує найбільші антициклонічні шторми в Сонячній системі.
Цей знак можна побачити на фотографії Клерка 1879 року, але зображення перевернуте, що створює враження, ніби воно знаходиться в північній півкулі, а не в південній.
Інше захоплююче розуміння полягає в тому, наскільки більшою стала Велика червона пляма в 1879 році, і це було підтверджено наступними дослідженнями.
Колись монстр-шторм був настільки великим, що в ньому помістилися б три Землі. Але тепер підраховано, що тільки одна Земля могла б поміститися у Великій червоній плямі. Вчені розходяться в думках щодо причин.
Спостерігачі за небом у 1879 році помітили помітні закручувані шторми з Великої Червоної Плями, що, можливо, викликало інтерес Клерка.
Фото Джеймса Вебба
Фотографія Юпітера JWST 2022 року, яка складається з кількох зображень, має виразний блакитний відтінок, що відрізняється від звичайного червонуватого зображення Юпітера.
Знімок був зроблений телескопом NIRCam, який використовував три спеціалізовані інфрачервоні фільтри. Інфрачервоне захоплення використовується для виявлення деталей планети, але його не видно людському оку.
NASA об’єдналося з вченим Джуді Шмідт, щоб перевести дані Вебба у видимі зображення. Довші хвилі світла здаються червонішими, а коротші – синішими.
«Полярні сяйва сяють у фільтрі, який відображається на більш червоних кольорах, що також виділяє світло, відбите від нижніх хмар і верхнього туману. Інший фільтр, зіставлений із жовтим і зеленим кольорами, показує тумани, що кружляють навколо північного та південного полюсів», – пояснює Європейське космічне агентство.
«Третій фільтр, зіставлений із синім, демонструє світло, яке відбивається від глибшої основної хмари. Велика Червона Пляма, відомий шторм настільки великий, що міг поглинути Землю, виглядає білою на цих знімках, як і інші хмари, тому що вони відбивають багато сонячного світла».