У п’ятницю вдень (3 березня) сонце вибухнуло надпотужним спалахом класу X, і космічний корабель NASA зняв кадри цієї драматичної події.
Сонячний спалах — інтенсивний спалах високоенергетичного випромінювання — спалахнув у п’ятницю о 12:52 за східним часом (17:52 за Гринвічем). За словами представників NASA, він зареєстрований як X2.1, тобто він був особливо інтенсивним. (Вчені класифікують потужні спалахи на три категорії, де C — найслабший, M — середньої сили, а X — найпотужніший.)
Радіація від спалаху, який спалахнув із сонячної плями під назвою AR 3234, спричинила короткохвильове радіозатемнення над Північною та Південною Америкою, за даними SpaceWeather.com.
«Авіатори та радіоаматори могли помітити втрату сигналу та інші незвичайні ефекти розповсюдження на частотах нижче 30 МГц протягом години після спалаху», — пише видання.
Потужні спалахи часто супроводжуються корональними викидами маси (CME), які посилають величезні хмари сонячної плазми, що летять у космос зі швидкістю мільйонів миль на годину. Ці хмари можуть породжувати геомагнітні бурі тут, на Землі, які, у свою чергу, можуть вплинути на електромережі та орбітальні космічні кораблі, а також посилити полярні сяйва нашої планети.
На даний момент незрозуміло, чи вибухнув CME одночасно зі спалахом X2.1 у п’ятницю, чи цей CME буде спрямований до Землі. (Деякі з цих плазмових хмар оминають нашу планету.)
Спалах у п’ятницю виник не зненацька: сонце останнім часом було надзвичайно активним, викликаючи низку сильних спалахів і CME.
Наприклад, сонячні спалахи спровокували сильні геомагнітні бурі в останні дні лютого. Ці шторми посилювали полярні сяйва, засліплюючи спостерігачів неба по всьому світу.
Ці танцюючі атмосферні світлові шоу, які зазвичай приурочені до дуже високих широт, спостерігалися далеко від полюсів, як Каліфорнійська Долина Смерті та Перт, столиця Західної Австралії.
Сонячна активність то зростає, то спадає протягом 11-річного циклу. Зірка Землі явно перебуває в активній фазі поточного циклу на даний момент, тому ми повинні стежити за новими спалахами.