Питання: чому вимерли динозаври, – тривалий час залишався без відповіді. У зникненні з лиця Землі наймасовішого і процвітаючого виду (разом з багатьма іншими) звинувачували і глобальне потепління, і сильне похолодання, і активну вулканічну діяльність, і потужний сонячний спалах, і генні мутації… Але в популярній культурі прижилася інша версія: динозаврів занапастив гігантський астероїд, що впав на землю.
У вченому середовищі було прийнято дивитися на це припущення з легкою іронією, оскільки прямих доказів “астероїдної теорії” не існувало. Міжнародна група вчених, яку очолює професор Брюссельського університету Стівен Годерис, днями заявила, що змогла розвіяти всі сумніви: динозаврів убив саме метеорит.
Почнемо здалеку. 1978 року під час вивчення Мексиканської затоки геофізики цілком випадково виявили багатокілометровий підводний пагорб у вигляді дуги. Його продовження знайшли і на суші: дві половини утворювали кільце діаметром 180 кілометрів. Так було відкрито Чикшулуб – найбільший ударний кратер Землі. Він утворився близько 66,5 мільйона років тому, наприкінці крейдового періоду, коли на нашу планету врізався астероїд діаметром близько 10 кілометрів. Енергія удару була в два мільйони разів більша, ніж у найпотужнішої термоядерної бомби, винайденої людством. Метеорит пробив у земній корі кратер глибиною 20 кілометрів, миттєво випарувавши гігантський об’єм води і розсипавшись у пил разом із навколишньою породою. Якби астероїд впав під маленьким кутом, то більшість пилу і уламків було б викинуто далеко за межі атмосфери. Якби він упав вертикально, то все це не розлетілося б так далеко. Але кут падіння виявився найневдалішим – близько 60 градусів – і в атмосферу Землі було викинуто неймовірну кількість сажі, пилу та інших продуктів потужного вибуху.
Океанами прокотилася 100-метрова хвиля цунамі. Вибиті від удару розпечені шматки порід впали в ліси, спричинивши пожежі. Дим, пил та сажа на кілька років зробили атмосферу всієї планети непрозорою – навіть удень було не світліше, ніж місячної ночі. Внаслідок цього рослини перестали виробляти кисень, а середня температура на Землі впала на 28 градусів. Все це призвело до масового вимирання: харчові ланцюги були зруйновані, всього за кілька десятиліть на планеті зникло 75% всіх живих організмів, насамперед найбільші з них – динозаври.
Вчені досить довго намагалися пов’язати біологічну катастрофу із падінням метеориту. Головним доказом був збіг у часі: обидві події за геологічними мірками сталися практично миттєво. Відтак з’явилися додаткові докази. Справа в тому, що по всій планеті в породах, що утворилися 66,5 мільйона років тому, міститься аномально велика кількість іридію. Це досить рідкісний елемент бо на Землі його дуже мало, але у астероїдах деяких типів іридій є у великій кількості, його навіть називають “металом з космосу “. Але чи належав метеорит, що впав у Мексиканську затоку, до такого типу, досі залишалося невідомим.
Наприкінці лютого 2021 року група вчених опублікувала звіт про вивчення гірських порід, здобутих у кратері Чикшулуб. Результати досліджень кажуть самі за себе: у місці падіння астероїда знайдено величезну кількість іридію, а найвища концентрація – у центрі кратера. Керівник групи Стівен Годеріс заявив: “Це розвіює будь-які сумніви. Крапка нарешті поставлена”.
Отже, головний вид, що безроздільно царював по всій Землі, був практично миттєво знищений падінням 10-кілометрового метеорита. Життя на планеті завмерло, залишилися лише найдрібніші представники фауни, яким не потрібно було багато їжі. Серед них були і наші предки, ще навіть не примати, а їхні попередники.
Ми з вами далекі нащадки невеликих гризунів, що ховалися в підліску і харчувалися фруктами та комахами. Адже якби не метеорит, то логічно припустити, що розумним видом стали б не примати, а динозаври, причому сталося б це набагато раніше. Вірогідно, що сьогодні ми б більше нагадували ящерів, ніж мавп, але при цьому вже літали б у далекий космос і, можливо, знайшли б інше життя і навіть братів за розумом. Хоча…