Дослідники з Техаського університету в Остіні поставили собі за мету створити твердий і жорсткий в одних місцях і м’який і розтяжний в інших пластик. Вони змогли створити новий матеріал, який у 10 разів міцніший за натуральний каучук і може призвести до створення більш гнучкої електроніки та робототехніки.
“Можливість контролювати кристалізацію і, отже, фізичні властивості матеріалу за допомогою світла потенційно може бути використана для створення носимої електроніки або виконавчих механізмів у м’якій робототехніці”, – сказав Захарія Пейдж, доцент хімії та автор-кореспондент статті
Пейдж та його команда змогли контролювати та змінювати структуру матеріалу, схожого на пластик, використовуючи світло, щоб змінити ступінь пружності чи розтяжності матеріалу.
Хіміки почали з мономеру – невеликої молекули, яка зв’язується з іншими подібними до неї, утворюючи будівельні блоки для більших структур, які були схожі на полімер, що міститься в пластику, що найчастіше використовується. Після тестування десятка каталізаторів вони знайшли один, який при додаванні до мономеру і опроміненні видимим світлом приводив до утворення напівкристалічного полімеру, схожого на той, що міститься в синтетичному каучуку. На ділянках, яких торкалося світло, утворювався твердіший і жорсткіший матеріал, тоді як неосвітлені ділянки зберігали свої м’які, розтяжні властивості.
Оскільки речовина складається з одного матеріалу з різними властивостями, вона була міцнішою і могла розтягуватися на більшу відстань, ніж більшість змішаних матеріалів.
Реакція відбувається за кімнатної температури, мономер і каталізатор є комерційно доступними, а як джерело світла дослідники використовували недорогі сині світлодіоди. Реакція також триває менше години.
Надалі дослідники прагнутимуть створити більше об’єктів із використанням цього матеріалу, щоб продовжити перевірку його придатності.