Ненаситні пошуки вчених щодо пошуку іншої планети, на якій могло б існувати людське життя, щойно завершилися після відкриття двох земних інопланетних світів. Обидва просторові тіла мають масу, подібну до маси Землі, і були знайдені в зоні проживання зірки, наразі відомої як GJ 1002. Ця зірка є однією з карликових зірок, які називаються карликами M, тобто зірками, які мають лише частка маси та світності Сонця.
Відкриття зробили вчені, які працюють в Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC) в Іспанії. Астрофізик Віра Марія Пассенджер пояснила Science Alert, що GJ 1002 була «карликовою» зіркою з масою лише одну восьму маси Сонця. «Це досить крута, слабка зірка. Це означає, що його зона проживання знаходиться дуже близько до зірки».
Зона проживання зірки — це область навколо зірки, де на планетах, що обертаються навколо цієї зірки, може існувати рідка вода. Зона не є ні надто холодною, ні надто жаркою для життя. Дві нещодавно відкриті планети знаходяться відносно ближче до Землі, ніж інші подібні відкриття, оскільки існують лише за 16 світлових років від нас.
Для порівняння, TOI 700, інший потенційно придатний для життя світ, схожий на Землю, відкритий NASA, знаходиться трохи більше ніж за 100 світлових років від нас у південному сузір’ї Золотої Рада.
Проте вченим ще належить з’ясувати, чи насправді в світі є проточна вода чи атмосфера, придатна для життя. Астрономи назвали світи GJ 1002b і GJ 1002c. 1002b знаходиться ближче до зірки, і йому потрібно 10 днів, щоб завершити орбіту, тоді як 1002c займає більше часу – 20 днів.
Відкриття було зроблено за допомогою двох приладів для спостереження за космосом – ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanets and Stable Spectroscopic Observations) і CARMENES (Calar Alto high-Resolution search for M dwarfs with Exoearths with Near infrared and optical Echelle Spectrographs).
Пошуки екзопланет, які мають сліди інопланетного життя або джерела енергії, такі як вода та тепло, тривають уже досить давно, і прогрес у космічних дослідженнях робить відкриття потенційно придатних для життя планет все більш поширеними. Додавання Джеймса Вебба до арсеналу космічних досліджень стало великою перемогою для астрономів, оскільки його відкриття пропонують нове розуміння того, як працює Всесвіт.
Вчені стверджують, що вивчення Всесвіту потрібне не тільки для того, щоб більше знати про невідомий світ, який існує, але й знання, отримані в результаті дослідження, необхідні для того, щоб краще зрозуміти себе та те, де наша планета та Сонячна система існують у більшій схемі речей.
Відносна близькість GJ 1002b і GJ 1002c допоможе вченим у майбутньому детально вивчати світ. Дослідники кажуть, що вони планують вивчити атмосфери двох мас на основі «світла, яке вони відбивають, або тепла, яке вони» випромінюють. Оскільки технологічний прогрес рухається зі швидкістю світла, відстань, на якій виявляються потенційно населені планети, стає все меншою і меншою. Незабаром ми можемо поглянути на екзопланету, яка, можливо, весь час перебувала поруч із нашою Сонячною системою, ховаючись на видноті з тих пір.