Навіть якщо ви обожнюєте свою роботу, працювати понаднормово — небезпечно для мозку та всього організму.
Відпочинок — це не розкіш, а фізіологічна необхідність. Надмірна робота виснажує не лише емоційно, а й буквально змінює структуру мозку. Такого висновку дійшли вчені з Університету Йонсе в Південній Кореї, які провели масштабне дослідження разом із колегами з інших наукових установ країни, пише Pixelinform.
Мета експерименту — з’ясувати, як кількість робочих годин впливає на головний мозок. Раніше вже було доведено, що нічна праця порушує циркадні ритми і шкодить здоров’ю, однак нове дослідження показало ще глибші наслідки: постійні переробки можуть змінювати мозок фізично.
У дослідженні взяли участь 110 медичних працівників. Усі учасники були поділені на дві групи: ті, хто працює за нормальним графіком (близько 72% вибірки), та ті, хто регулярно затримується й сумарно працює щонайменше 52 години на тиждень (28%). Цікаво, що до другої групи частіше потрапляли молоді спеціалісти з вищим рівнем освіти й меншим досвідом.
Учасники пройшли спеціальну нейровізуалізацію — дослідження, яке дозволяє оцінити стан головного мозку, обсяг сірої та білої речовини, а також інші важливі показники. Результати виявилися тривожними: в учасників, які постійно переробляли, були зафіксовані зміни в 17 ділянках мозку, зокрема в зонах, що відповідають за концентрацію, емоційну стабільність, пам’ять та мову.
Зокрема, було змінено структуру середньої лобної звивини — ділянки, яка пов’язана з когнітивною функцією, увагою та мовленням. Також постраждала острівцева кора, відповідальна за емоції, самосвідомість та сприйняття соціальних сигналів.
Науковці наголошують: хоч дослідження ще триває, вже зараз можна з упевненістю сказати, що перевтома та тривала робота шкодять як ментальному, так і фізичному здоров’ю. У людей можуть з’являтися проблеми з пам’яттю, концентрацією, емоційна нестабільність, часті головні болі, хронічна слабкість.
Таким чином, постійні переробки — це не шлях до ефективності, а реальна загроза для мозку. Щоб зберегти ясність розуму та психічне здоров’я, необхідно забезпечити собі повноцінний відпочинок і слідкувати за балансом між роботою та особистим життям.