Команда вчених із Китайської академії наук разом із колегами з Пекінського університету знайшла докази затоплення Марса за допомогою апарату Zhurong. Результати роботи опубліковані у журналі Nature.
Надані марсоходом дані, зібрані з 2021 року в рівнині Утопія – ударному кратері – показали наявність як мінімум двох шарів якоїсь породи. Перший розташовується на глибині від 10 до 30 метрів, другий від 30 до 80 метрів. Жоден з існуючих методів дослідження не дозволяє зараз зрозуміти, що саме там знаходиться, оскільки радіохвилі не розрізняють щільність каменю, льоду або магми.
Фахівці припускають, що глибокий і старий шар утворився внаслідок того, що дрібні камені осіли на великі під час повені приблизно три мільярди років тому. Такий процес зажадав би швидкої і сильної повені, яка зрушувала валуни. Другий шар, на думку дослідників, сформувався аналогічним чином після повені приблизно 1,6 мільярда років тому.
Гіпотеза узгоджується з попередніми роботами, у яких було виявлено, що у зазначений період на Марсі фіксувалася виражена льодовикова активність. При цьому ознак вулканічних вивержень, які б утворити шари, виявлено не було.