UTP Cat 5e — це кабель, який складається з 2, 4, рідше 6 пар провідників, які скручені між собою з установленою частотою перетину. Таке рішення називають «витою парою».
Маркування вказує на те, що виріб не оснащений захисним екраном. Це значно знижує ціну на провідник такого типу, але обмежує сферу його використання. Він підходить для монтажу в місцях, де немає високого рівня електромагнітного випромінювання, яке буде створювати перешкоди. Тобто прокладати його можна в локаціях, де нема високовольтного обладнання та потужної електротехніки.
Особливості та сфера використання кабелю
Сам кабель utp cat 5e являє собою апгрейд 5 категорії, її удосконалену версію. Це дає можливість значно підвищити швидкість і відстань передачі інформації та знизити рівень зовнішніх перешкод. Скрутка пари іде з кроком другої частоти на метр в порівнянні з попередником, що мінімізує зниження потоку із-за зовнішнього впливу.
Швидкість передачі даних в цій категорії досягає 1 Гбіт/с, чого достатньо для створення любих локальних мереж на адміністративних, комерційних, промислових та жилих об’єктах.
В більшості випадків кабель використовують для монтажу систем, які передають сигнали в:
- мережі Ethernet;
- телефонії;
- відеосигналів в частоті до 100 МГц.
Є варіанти, які ідеально підходять для внутрішнього і зовнішнього монтажу. Захисна оболонка кабелів для зовнішніх робіт відрізняється підвищеною стійкістю до температурних перепадів, руйнівного впливу вологи та ультрафіолетового випромінювання. Також виробники випускають універсальні моделі, які можна прокладати зовні і всередині приміщень.
Кількість і товщина жил
Виробники пропонують кабелі з діаметром жил в середньому від 0,46 до 0,66 мм. В більшості моделей їх 4 пари, тобто 8.
Жили, в більшості випадків, виготовлені з електротехнічної міді. В деяких моделях вони виконані з алюмінію, обробленого міддю. Провідники виробляються переважно з цільної тягнутої міді методом електролізу, що забезпечує електротехнічному матеріалу високий рівень провідності.
Кожен провідник має свою окрему ізоляцію із високоякісного поліетилену. При чому в кожного провідника є свій власний колір. Це дає можливість знизити ризик помилки при підключенні до комутаційного обладнання.
Кабель, в основному, може мати 3 види оболонки:
- полівінілхлорид (ПВХ), використовується для групової прокладки будівлях;
- LSZH, полімер, який не розповсюджує горіння та не виділяє токсичних сполучень галогену при сильному нагріві, використовуються на комерційних, адміністративних та інших об’єктах, де одночасно може перебувати багато людей;
- LSZH-UV, ідеально підходить для комплексної прокладки всередині будівель і зовні, стійкий до руйнівного впливу сонячних променів.
UTP Cat 5e кабель підходить для монтажу локальних мереж з централізованим вузлом, яким виступає патч-панель. Можна знайти устаткування, яке спеціально розроблено для цієї категорії кабелю, а всі порти інтегровані. Є набірні патч-панелі, де окремо можна встановити модуль 5е. Для підключення використовуються класичні конектори RJ-45. Слід враховувати, що якість передачі сигналу залежить від максимально точної скрутки на виході.
При прокладці треба звернути увагу на те, що кабель не можна перегинати. Це може призвести до зниження швидкості із-за підвищення перешкод, зокрема внутрішнього наводження. Також перегинання через міру, менше ніж 7 зовнішніх діаметрів, призводить до пошкоджень. Враховуючи середній діаметр кабелів такого типу критичний перегин складає приблизно 38-44 мм.