Перша вантажівка на зеленому водні з’явилася на платиновому руднику на північному сході Південної Африки. Компанія Anglo American Plc платнує замінити парк із 40 дизельних транспортних засобів, кожен з яких використовує близько мільйона літрів викопних решток палива на рік.
Проект NuGen на шахті Могалаквена, що належить дочірній компанії Anglo American Platinum Ltd., використовуватиме енергію від сонячної електростанції потужністю 140 мегават для постачання водневих електролізерів для розщеплення води та забезпечення вантажівками, кожен з яких може перевозити 315 тонн руди. з водневим паливом. Engie SA допомогла Anglo створити систему.
Проект, який, як очікується, буде повністю реалізований до 2026 року, є першим кроком у тому, щоб зробити вісім шахт компанії нейтральними до вуглецю до 2030 року, за словами Джуліана Солеса, керівника відділу розвитку технологій, видобутку та сталого розвитку в Anglo American. Компанія, яка видобуває метали в усьому світі, від залізної руди та платини до міді, поставила за мету довести всі свої операції до такого статусу до 2040 року.
«Три роки тому нам казали, що цього не буде, це не дуже гарна ідея. Тепер вони починають звертати на це увагу», – сказав Солес на презентації в південноафриканському місті Полокване. «Наше бачення полягає в тому, щоб це було поширено в нашому бізнесі та гірничодобувній промисловості. Англо вирішує, чи комерціалізувати це».
Гірничодобувна компанія, яка домінувала в економіці Південної Африки протягом восьми десятиліть, перш ніж перенести свою штаб-квартиру до Лондона в 1999 році, спочатку звернулася до низки виробників обладнання з ідеєю побудувати парк вантажівок з водневим двигуном. Коли запит було відхилено, компанія прийняла рішення переобладнати свій дизельний парк на використання чистого палива.
«Близько 80% нашого споживання дизельного палива на наших великих шахтах припадає на використання великих вантажівок», — сказав Солес. «Те, що нам насправді потрібно було побудувати – це повна екосистема. Сонячна фотоелектрична станція, електролізер і система заправки паливом для створення системи транспортування з нульовими викидами».
Автопарк вантажних автомобілів Anglo American в даний час створює від 10% до 15% викидів так званих Scope 1, які утворюються безпосередньо в результаті його власної діяльності, сказав Дункан Ванблад, головний виконавчий директор Anglo American.
Використання водню не виділяє газів, що нагрівають клімат, як дизельне паливо. І оскільки вода розщеплюється для створення палива з використанням енергії сонця, також немає викидів вуглецю від його виробничого процесу.
Вантажівки оснащені паливними елементами, до складу яких входить платина. Могалаквена — найбільший у світі відкритий рудник платинової групи.
«Це розумний крок для Anglo American, але це гігантський стрибок для водневої економіки Південної Африки», – сказав президент Сиріл Рамафоса у промові на шахті, щоб запустити програму NuGen. «Воднева економіка вабить нас».
Anglo та її глобальні колеги з видобутку перебувають під все більшим тиском, щоб скоротити викиди парникових газів та покращити свої екологічні характеристики. Минулого року компанія виділила свої південноафриканські активи з енергетичного вугілля, тоді як конкуренти, такі як Glencore Plc, пообіцяли скоротити викиди.