На сучасних пасажирських літаках стоять реактивні двигуни. При цьому під час польоту вони найчастіше знаходяться на висоті 9-12 км. Але чому обрано саме таку висоту?
Військові літаки здатні підніматися на висоту до 20-30 км, а пасажирські зробити так не можуть. Пов’язано це з тим, що останні змушені зважати на економічну ефективність і забезпечувати якомога безпечніший політ.
Чому ж таки висота, на яку піднімається пасажирський літак, становить 9-12 км? Справа в тому, що якщо літати нижче, то це буде невигідно щодо витрат палива. Не вдасться на такій висоті заощадити на гасі, тому що лобовий опір буде високим. Друга причина – це ризик зіткнення лайнера з птахами, безпілотниками, гелікоптерами, турбогвинтовими літаками малої авіації. Також у випадку, якщо один із двигунів перестане працювати, з висоти 10 км літак зможе спланувати на відстань до 150-200 км. Третя причина – можливість попадання в грозові хмари, більша турбулентність.
Коли літаки піднімаються на висоту 15 км, то густина повітря там вища, але при цьому сильно знижується підйомна сила. Щоб це виправити, авіалайнери змушені були б літати зі значно більшою швидкістю та долати ще й звуковий бар’єр. На останнє вони взагалі не розраховані.
Загалом на висоті 15-18 км могли літати надзвукові Конкорд та Ту-144. Однак утримувати їх було дуже дорого. Крім того, в 2000 році квиток на Конкорд на рейс з Нью-Йорка в Лондон обходився приблизно 10 тисяч доларів (це як сьогодні близько 17 тисяч доларів).