Тромбозами і смертельними тромбами світ налякали після пандемії COVID-19. Інфекційні захворювання, особливо ковід, провокують запальні процеси в судинах і можуть спричинити утворення тромбів, які потім здатні відірватися і «відлетіти» в мозок, серце, легені. Щоправда, це не привід призначати собі антикоагулянти — це, в свою чергу, може викликати кровотечі та страшні наслідки.
– Тромбози насправді можуть змінюватись від помірно симптоматичних і виліковних до смертельних, – каже нейрохірург Елад Леві з американського Університету Буффало — У здорової людини ризик утворення тромбу досить низький, але виключати, що він не з’явиться, не можна. Найважливіше для запобігання утворенню тромбів – знати, чи ви у групі ризику.
Чинники ризику появи тромбу
- хірургічна операція, особливо в області тазу, черевної порожнини, стегна, коліна,
- тяжка травма – наприклад, після серйозної ДТП,
- пошкодження вен, спричинені переломами або м’язовою травмою,
- операція із заміни кульшового або колінного суглоба,
- рак,
- використання контрацептивів, що містять естроген або гормональну терапію подібними препаратами,
- спадковість – якщо в сім’ї у когось були тромбози,
- надлишкова вага,
- обмеження рухливості – у тому числі, довге сидіння зі схрещеними ногами,
- куріння, вейпінг,
- вік старше 55 років,
- хронічні захворювання серця, легень чи діабет.
* за даними NBCA.
Три небезпеки тромбозу
– Тромб – це гелеподібний потік тромбоцитів. У певній ситуації він навіть потрібен — при травмі чи порізі блокує пошкоджену кровоносну судину та зупиняють кровотечу, — пояснює лікар Леві. – Але згустки крові можуть утворюватися без поважної причини та блокувати кровоносні судини. Це називається тромбоз. Згустки можуть переміщатися в критичні області тіла – легені, мозок або серце, викликаючи серйозні, а іноді смертельні ускладнення:
- легенева емболія (коли тромб потрапляє у легені),
- інсульт (коли тромб досягає головного мозку),
- серцевий напад (потік крові доходить до серця).
Такі різні тромби
У нашому тілі є різні судини — артерії несуть багату киснем кров від серця до інших частин тіла, вени — збіднену киснем та поживними речовинами кров назад до серця та легень, щоб знову наситити її корисними речовинами. Тому можуть бути два види тромбів – артеріальний та венозний, уточнює лікар.
Потік крові, який утворюється всередині вени або артерії (або серці) – тромб. Коли він «відлітає» – ембол.
Артеріальний тромб
Якщо він з’являється в головному мозку, то може призвести до інсульту, в серці – до інфаркту. Рідко, але можуть виникати тромби у нирках, кишечнику і навіть в очах. Головний симптом, який має викликати тривогу біль у цій частині тіла та зниження функції органу.
– Зазвичай артеріальний тромб утворюється в ногах чи руках, він перекриває приплив крові до інших частин тіла, – каже лікар Леві. — Симптомів при цьому може і не бути зовсім — все залежить від розміру згустку та того, наскільки він блокує кровообіг.
Ознаки, що у вас артеріальний тромб
- Холодна рука чи нога;
- Зниження або відсутність пульсу на руці чи нозі;
- Відсутність руху у руці чи нозі;
- Біль в ураженій ділянці;
- Оніміння та поколювання в руці чи нозі;
- Блідий колір рук чи ніг;
- Слабкість руки чи ноги.
Чим довше артеріальний тромб блокує кровотік, тим сильніше виявляються симптоми – можуть з’явитися бульбашки на шкірі біля ураженої артерії, лущення шкіри, ерозії та виразки, некроз тканин.
Венозний тромб
Потік крові у вені не може призвести до серцевого нападу чи інсульту, уточнює лікар.
– Головна його небезпека – розвиток тромбозу глибоких вен (ТГВ), – попереджає лікар Леві. — Це ситуація, коли кров’яний потік утворюється в глибокій вені — на відміну від поверхневих вен, які розташовані ближче до поверхні шкіри. Ці згустки зазвичай з’являються в гомілці, стегні або ділянці малого тазу, але можуть утворюватися і у венах рук.
Симптоми тромбозу глибоких вен
- припухлість на нозі чи руці,
- біль та чутливість, не спричинені травмою,
- шкіра гаряча на дотик і почервоніла.
Ускладнення ТГВ коли частина тромбу відривається і зі струмом крові потрапляє в легені. Там він може викликати закупорку – легеневу емболію, зупиняючи приплив крові до легень і призводячи до смерті.
Ознаки легеневої емболії
- утруднене дихання,
- прискорене або нерегулярне серцебиття,
- біль або дискомфорт у грудях, які зазвичай посилюються при глибокому диханні чи кашлі,
- кашель із кров’ю,
- дуже низький тиск, запаморочення або непритомність.
Буває і так, що тромб утворюється у венах мозку, він викликає церебральний венозний тромбоз (ЦВТ). Він блокує відтік крові із мозку.
Симптоми ЦВТ
- головний біль,
- розмитий зір,
- непритомність чи втрата свідомості,
- втрата координації,
- епілептичні напади.
Ці симптоми можуть швидко прогресувати, аж до коми.
Коли терміново до лікаря
Якщо ви виявили у себе хоч один із названих вище симптомів тромбозу, і тим більше – якщо ви в групі ризику, слід одразу ж звернутися до лікаря та пройти обстеження. Це питання життя і смерті.
– Імовірність пошкодження головного мозку та смерті через тромбоз може бути зведена до мінімуму або усунена, якщо згусток крові буде виявлений і вилікований на ранній стадії, – сказав доктор Леві. — І навіть якщо ви не впевнені, що у вас саме тромбоз, не думайте, що це нісенітниця. Ідіть негайно на обстеження.