Міжнародна команда спеціалістів розробила універсальну вакцину проти більшості штамів грипу. Результати роботи опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Вірус грипу має два основні варіанти — A і B, але вони швидко адаптуються до існуючих вакцин, тому нові препарати доводиться створювати щороку. Це вимагає суттєвих фінансових та тимчасових витрат, при цьому не завжди ефективно, оскільки за певних штамів щеплення все одно може не спрацювати.
Дві нові вакцини, спочатку розроблені для боротьби з COVID-19, ґрунтуються на технології матричної РНК (мРНК). Цей метод передбачає введення фрагментів генетичного коду вірусу, що змушують виробляти імунну систему білки-антитіла, що знищують патоген у разі його впровадження в організм. Для створення вакцини від грипу вчені застосували кілька видів генетичного коду, що спричинило стимуляцію виробництва певних білків.
У процесі експериментів на 20 мишах, які раніше не хворіли на грип, піддослідним вводили різні комбінації препарату. Деякі випробувані отримували лише два види мРНК, інші — чотири. Частину піддослідних було вакциновано кілька разів.
Подальший аналіз виявив, що у всіх тварин тією чи іншою мірою збільшилося вироблення антитіл, але миші, що отримали чотиривалентне щеплення, виявилися найбільш захищеними. Крім того, автори помітили, що деякі комбінації призводять до зростання цитотоксичних Т-клітин, які відіграють важливу роль у боротьбі з грипом як у мишей, так і людей.