Шкіра – найбільший орган нашого організму, який потребує особливої турботи. Щоб підвищити якість догляду за собою, можна відмовитися від кількох звичок, які погіршують її стан. Ми виділили 7 основних, які найбільше впливають на стан шкіри.
Недостача сну
Нестача сну може призвести не тільки до погіршення пам’яті та появи темних кіл під очима. Американські вчені з медичного центру Hospitals Case з’ясували, що люди, які погано сплять, швидше старіють. У дослідженні взяли участь 60 жінок віком від 30 до 49 років. Провівши численні тести, фахівці з’ясували, що кількість сну безпосередньо впливає на захисні функції шкіри та її зовнішній вигляд. У тих учасниць, які не отримували повноцінного сну, спостерігалися ознаки передчасного старіння шкіри (зморшки, нерівномірна пігментація, зниження еластичності). Крім того, здатність їхньої шкіри до самовідновлення після перебування на сонці виявилася зниженою», — пояснює доктор Елма Барон.
Важливо не лише те, скільки ми спимо, а й як. Згідно з дослідженням американського пластичного хірурга Гезель Ансон, за ніч ми змінюємо своє положення близько 20 разів. При цьому в 65% випадків люди вважають за краще спати на боці. Ансон упевнена: так ми прискорюємо процес старіння ніжної шкіри обличчя та шиї. Через тривалий зіткнення з подушкою вона стискається і не відпочиває. У юності «заломи», що утворилися вранці, швидко розгладжуються, але з роками вони стають все глибшими. Для збереження краси та молодості шкіри косметологи рекомендують спати не на животі чи боці, а на спині. У такому положенні подушка не буде деформувати шкіру. Ще один варіант – купити атласні наволочки. Їхня тканина добре ковзає і не розтягує шкіру.
Коктейльні трубочки
Різнокольорові коктейльні трубочки не такі нешкідливі, як може здатися на перший погляд. Невипадково багато відомих кав’ярень активно відмовляються від їх використання. Пластикові «соломинки» не тільки завдають шкоди навколишньому середовищу, але й сприяють утворенню передчасних зморшок навколо рота. Поки ми п’ємо напої через трубочку, наші губи перебувають у постійній напрузі і неприродно стискаються. Цей м’язовий рух, що повторюється, неминуче веде до руйнування волокон колагену. В результаті на губах утворюється дрібна сітка мімічних зморшок. З тієї ж причини не рекомендується користуватися жувальною гумкою: це вимагає великої м’язової активності у щоках.
По-перше, через постійну звичку складати губи трубочкою на шкірі утворюються такі ж дрібні вертикальні зморшки, як і при використанні «соломинок ». По-друге, губи першими отримують дозу нікотину та токсичних смол. Це викликає звуження кровоносних судин та обмежує кровообіг. В результаті шкіра не отримує потрібної кількості кисню та поживних речовин. Наприклад, вітаміну А. Дослідники з Огайо вивчили різницю між особами некурящих людей та їхніх близнюків. Проаналізувавши стан шкіри 79 пар братів та сестер, дерматологи виявили, що у 57% випадків курці виглядають старшими. Вчені відзначили у них мішки під очима, більш виражені носогубні складки та зморшки на губах.
Відмова від сонцезахисних окулярів
Сонцезахисні окуляри – один із найефективніших засобів для захисту зору та шкіри навколо очей. Без них у сонячну погоду нам доводиться постійно мружитися. В результаті шкіра постійно перебуває в «зім’ятому» стані, а в куточках очей з’являються «гусячі лапки». Сонцезахисні окуляри полегшують сприйняття яскравого світла і дають можливість очам розслабитися, що допомагає уникнути ранньої появи мімічних зморшок. Крім того, їх скло блокує шкідливий ультрафіолет, який негативно впливає на ніжну та вразливу шкіру навколо очей. Чим більше окуляри – тим краще. «Правильна» модель повинна щільно прилягати до надбров’я і мати потужний УФ-фільтр з рівнем захисту не менше 400 нм.
Звичка жмуритися незалежно від наявності яскравого сонця може говорити про те, що вам потрібні окуляри або контактні лінзи. Люди, які часто жмуряться, раніше за інших стикаються з мімічними зморшками. Вони виникають через часті скорочення і перенапруження лицьової мускулатури. Оскільки шкіра навколо очей дуже тонка, перші видимі складки утворюються саме на повіках. Якщо ви мружитеся за кермом, під час читання або перед телевізором – запишіться до офтальмолога. Він підбере оптику або оновить рецепт, виписаний раніше. Наш зір часто змінюється, тому окулярів, які допомагали ще кілька років тому, може бути замало. Крім того, неповна корекція часто стає причиною погіршення зору.
Сон із макіяжем
Сон із макіяжем не найвдаліша ідея. Коли ми спимо, у шкірі відбуваються відновлювальні та омолоджуючі процеси. А косметика та накопичений за день бруд забивають пори, сприяють руйнуванню колагену в шкірі та уповільнюють її регенерацію. При цьому найнебезпечнішими є тональний крем і щільні грунтовки на олійній основі. А ось макіяж очей не впливає на утворення зморшок, але може спричинити подразнення слизової оболонки. Якщо вмиватися не хочеться – протріть обличчя ватними дисками, змочивши їх міцелярною водою. На такий випадок краще завжди тримати їх поряд із ліжком. Журналіст Daily Mail Анна Персглоу провела незвичайний експеримент: цілий місяць вона не змивала макіяжу перед сном. За цей час її шкіра встигла постаріти на 10 років.
Багато кави та солодощів
Зловживання рафінованим цукром шкодить здоров’ю в цілому та шкірі окремо. Під час його перетравлення в організмі відбувається процес глікування, через який розпадаються волокна колагену та еластану. Ці речовини допомагають шкірі протистояти законам гравітації. Водночас солодощі знижують її здатність до самооновлення. В результаті шкіра стає більш сухою, тьмяною, в’ялою та вразливою до сонячного світла.
Намагайтеся скоротити кількість солодкого в раціоні і частіше вживати білкові продукти. Колаген міститься в яловичині, курці, рибі та яйцях. На стані шкіри негативно відображається у тому числі велика кількість кофеїну – він зневоднює організм та активізує вироблення гормонів стресу.
Солярій
Якщо ви думаєте, що солярій безпечніший за сонце, ви помиляєтеся. Перебуваючи у ньому, шкіра піддається впливу кількох типів ультрафіолету. Це не лише руйнує колаген та еластан, а й викликає її фотостаріння. Іншими словами, у любителів штучної засмаги значно раніше з’являються зморшки та пігментні плями, шкіра втрачає пружність, стає сухою та тьмяною. Усього 10 хвилин, проведених у солярії, за своїм впливом еквівалентні приблизно дві години на сонці. Це не єдина небезпека. Американські вчені довели, що часте відвідування солярію у віці до 35 років збільшує ризик розвитку меланоми на 75%. Через це в ряді країн на солярії запроваджено національну заборону.
Малорухливий спосіб життя
Фізичні вправи стимулюють виробництво колагену, завдяки чому ризик утворення передчасних зморшок значно скорочується. Згідно з дослідженням канадських учених з Університету МакМастера, тренування можуть не тільки зберегти молодість шкіри, а й звернути назад процеси старіння у людей, які почали займатися спортом у пізнішому віці. Фахівці запросили 29 чоловіків та жінок 20–84 років. Половина учасників займалися спортом тричі на тиждень, решта – менше одного разу. Дослідники вивчили шкіру на сідницях, яка найрідше піддається впливу сонця. Результати показали: у активніших людей вона виявилася помітно тоншою, епідерміс здоровішим, а дерма — щільнішим.