Практикуючий лікар із США, якому виповнилося 100 років, розповів, як прожити довге та щасливе життя. Він назвав CNBC п’ять секретів свого довголіття та активності.
Доктор Говард Такер народився 1922 року і почав працювати лікарем-неврологом 1947-го. У 2023 році його стаж становив 75 років. Пацієнти часто запитують лікаря, що потрібно робити, щоб у такому поважному віці залишатися здоровим і життєрадісним. У відповідь 100-річний невролог поділився п’ятьма принципами, що їх розробив, спираючись на власний досвід.
По-перше, на його думку, не треба поспішати виходити на пенсію. Незважаючи на вік Такер, досі працює, як і його 89-річна дружина, психіатр та психоаналітик. Книга рекордів Гіннесса визнала лікаря найстарішим практикуючим лікарем на планеті. Під час пандемії Такер приймав пацієнтів п’ять-шість днів на тиждень, а потім навчав інтернів у місцевому шпиталі.
Якщо вам пощастило, ви любите свою справу і, як і раніше, можете працювати, подумайте про те, щоб відкласти вихід на пенсію. Багато людей на пенсії стають менш активними у повсякденному житті, тим самим підвищуючи ризик когнітивних відхилень
Говард Такер
По-друге, треба підтримувати себе у формі, радить Такер. Плавання, біг, лижі до 90-го дня народження дозволили Такеру довго залишатися сильним і здоровим. Зараз лікар пробігає по п’ять кілометрів помірно на біговій доріжці майже щодня. Навіть щоденна 15-хвилинна прогулянка знижує ризик передчасної смерті на 25 відсотків, заявив він.
По-третє, 100-річний лікар порадив обов’язково відмовитись від куріння. Такер думав про те, щоб почати курити у старших класах, проте батько запитав його, навіщо син хоче, щоб у його легені потрапляло щось, крім чистого повітря. Це позбавило сигарети будь-якої привабливості. Вже пізніше з’ясувалося, що куріння призводить до раку та інших захворювань.
По-четверте, людині не варто обмежувати себе надто сильно, радить лікар. Помірність дозволяє жити повним життям і не вдаватися до надмірностей, які в далекій перспективі можуть нам нашкодити. Такер дозволяє собі келих мартіні та стейк час від часу, але при цьому дотримується різноманітної дієти з великою кількістю зелені та овочів. Вони з дружиною часто їдять броколі, брюссельську капусту та салат бок-чої.
«Не дайте зникнути цим знанням», – також порадив Говард Такер. Як невролог із 75-річним стажем він спостерігав еволюцію медицини у своїй галузі від лоботомії до методів комп’ютерної візуалізації. Він продовжує викладати і сам багато чого навчається у своїх студентів.