Кишечник відіграє важливу роль у тому, як живильні речовини з їжі використовуються організмом. Тому потрібно обов’язково стежити за станом цього органу і намагатися якомога рідше їсти певні продукти.
Багато продуктів зі списку нижче можна їсти в помірних кількостях без шкоди здоров’ю. Тож повністю відмовлятися від них не варто.
- Фастфуд. В ході одного дослідження, опублікованого в Gut, з’ясувалося, що фастфуд пов’язаний із підвищеним рівнем деяких бактерій у кишечнику, через що спостерігався дисбаланс кишкових бактерій. Через цей дисбаланс у людей був вищий ризик зіткнутися з хворобою Крона та виразковим колітом.
- Оброблені хлібобулочні вироби. Наприклад, кекси, тістечка, печиво тощо. У дослідженні 2020 року з журналу Nutrients зазначається, що вживання продуктів з високим вмістом цукру може призвести до дисбалансу бактерій у кишечнику. Також це може стати причиною підвищеного ризику слабкого запалення.
- Надто солоні продукти. Багато вчених виявили зв’язок між високим кров’яним тиском та бактеріями в кишечнику. В Американському журналі фізіології говориться, що дієти з великою кількістю натрію можуть посилити запалення тканин кишечника, а надто багато натрію може навіть змінити мікробіом (склад бактерій у кишечнику). В іншому дослідженні, опублікованому в JCI Insight, підтверджується, що між високим споживанням натрію та меншою різноманітністю мікробіома є зв’язок.
- Червоне м’ясо. Дослідження, опубліковане в Arteriosclerosis, Thrombosis та Vascular Biology, довело, що при щоденному споживанні червоного м’яса ризик розвитку хвороб серця збільшується на 22%. І в основному це пов’язано зі змінами в мікробіомі кишечника.
- Штучні підсолоджувачі. У ході дослідження, опублікованого в Nature, з’ясувалося, що споживання штучних підсолоджувачів може бути пов’язане з розвитком непереносимості глютена, оскільки вони можуть змінити мікробіоту кишечника. Ще в іншому дослідженні було виявлено, що сукралоза потенційно підвищує ймовірність розвитку метаболічних порушень і може викликати пошкодження слизової оболонки кишечника, збільшити його проникність.
- Оброблене м’ясо. Це бекон, ковбаса тощо. В ході огляду від Clinical Nutrition було виявлено зв’язок між загальним споживанням жирів, особливо насичених жирів, та зниженням загальної кількості бактерій у кишечнику, різноманітності бактерій у кишечнику. Все це є ознакою поганого здоров’я.
- Соєва олія. Вона зазвичай міститься в маргарині, деяких заправках для салатів, деяких марках майонезу, поживних батончиках та багатьох заморожених продуктах. Дослідження показують, що така олія може нашкодити здоров’ю.
- Газовані напої. Огляд, опублікований у Європейському журналі харчування, показав, що підсолоджені цукром напої пов’язані з дисбалансом певних бактерій у кишечнику. Крім того, ще одне дослідження продемонструвало наявність зв’язку між вживанням підсолоджених цукром напоїв у зрілому та пізньому підлітковому віці та високим ризиком розвитку колоректального раку у жінок.
- Алкоголь. Його надмірне вживання може мати довгострокові наслідки здоров’я кишечника. Деякі алкогольні напої порушують травлення, а люди, які п’ють помірно чи багато, мають менше здорових бактерій у травній системі. Хронічне вживання алкоголю здатне взагалі змінити різноманітність бактерій у кишечнику, збільшити його проникність, посилити запалення.
- Соки з додаванням цукру. Збитки кишечнику вони можуть завдати через велику кількість цукру.